Възпоменателната церемония в София по повод 134-годишнината от гибелта на Христо Ботев и в памет на загиналите герои за свободата на България се състоя пред паметника на поета революционер в Борисовата градина.
На лобното място - връх Околчица във Врачанския Балкан, имаше всенародното поклонение пред неговия подвиг.
Официално Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват живи Ботеви четници.
От 1953 г. до 1988 г. празникът се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
За първи път се отбелязва през 1884 г. във Враца и Пловдив. На 2 юни 1948 г. точно в 12 часа е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
На 13 юли 1875 г., тогава 27-годишен Христо Ботев, пише във в. "Знаме": "Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея всичко може да прави". Той загива по-малко от година след това - на 2 юни 1876 г.
Христо Ботев е българската Голгота, той е българското Възкресение,
той е символът на националната доблест, той е символ на българската саможертва, заяви президентът Георги Първанов на тържествения митинг-заря във вторник вечер, посветен на 134-години от подвига на Христо Ботев, неговата чета и в памет на загиналите за свободата и независимостта на България.
Пред многохилядната аудитория на централния площад във Враца президентът каза още, че Ботев загина заради своята непримиримост към всякакво подтисничество, към всякакъв деспотизъм.
И днес Ботев ни е необходим да буди примирените и задремали духове, да стряска родоотстъпниците и самозабравилите се във всяка власт, да изостря социалната ни чувствителност, да издига националното ни достойнство и самочувствие, подчерта още Георги Първанов.
Да почетат паметта на Ботев и загиналите герои във Враца бяха и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министрите Аню Анев, Мирослав Найденов и Тотю Младенов, депутати, дипломати.
В началото на митинга привърженици на "Атака" се опитаха да прекъснат президентското слово със скандирания и освирквания. Това стана в присъствието на лидера на партията Волен Сидеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!