П аметна плоча за 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев беше открита днес на ул. "Кърниградска" 1 в София, където се е намирал родният дом на видния български емигрант и интелектуалец.
Петър Увалиев е виден български дипломат, интелектуалец, филмов продуцент, журналист. Голяма част от живота му е свързана с българската секция на Би Би Си, където работи и с Георги Марков.
Особени интереси има той и към киното и театъра. Заедно с Карло Понти - съпруга на София Лорен, основават продуцентска компания и работят с легенди като Микеланджело Антониони, Марсел Паньол, Джордж Бърнард Шоу, Антъни Аскуит.
Емигрант невъзвръщенец с наложена задочно присъда, след 1990 г. Увалиев е удостоен с наградата "Златно перо" от Съюза на българските журналисти и е почетен доктор на Софийския университет.
С откриване на паметна плоча започна отбелязването на 100-годишнината от рождението на един от най-ярките представители на българската интелигенция през изминалото столетие.
На паметната плоча е написано - "тук се роди и живя до 1947 г. Петър Увалиев - европейски интелектуалец, театрален и филмов творец, радиоводещ и родолюбец".
Петър Увалиев е този, у когото образът и символът на родината бяха запазени и останаха до последно, обичани и светъл символ, каза в словото си вицепрезидентът Маргарита Попова. Тя добави, че до последния си миг Увалиев гледа на България - такава, каквато е, без да й търси кусури. Когато говори за успоредните Европи, Увалиев казва - "аз съм българин, значи съм балканец, и съм балканец, значи съм европеец", посочи Попова. Тя отбеляза, че едната Европа е Югоизточна Европа, а другата - Западна Европа, в която Петър Увалиев работи и твори за нас, за родината и за отечеството.
Петър Увалиев ни показа със слово и с обич как се гради престиж на една държава, за да има тя величие и достолепие, каза вицепрезидентът Попова. По думите й днес, всички, които са дошли на откриването на тази паметна плоча, ще започнат своя малък европейски поход, който прилича на вчерашния европейски поход по улиците на Париж. Нашият поход е "за" историческата памет и в памет на такива личности, като Петър Увалиев, посочи Попова.
Тя подари цветя на съпругата и на дъщерята на Петър Увалиев, които присъстваха на церемонията за откриването на паметната плоча. Съпругата на Петър Увалиев - Соня Рув-Увалиева, каза, че нейният съпруг "е живял много щастлив живот в Англия, но духът му е бил със и в България".
Сред дошлите на церемонията бяха министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, заместник-кметът на София Тодор Чобанов, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров.
Петър Увалиев има различни домове, но човекът винаги си спомня първата си семейна къща, където е роден, където в двора на този дом на ул. "Кърниградска" 1 е имало една крава за малките Петър и Дора Увалиеви, да имат мляко преди 100 години, сподели съпругата му Соня Рув-Увалиева, с помощта на която личният архив на дипломата се връща в страната ни.
Във връзка със 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев Софийският университет "Св. Климент Охридски" получи като дарение от неговата съпруга Соня Рув-Увалиева документален фонд и лични вещи, принадлежали на видния емигрант интелектуалец.
Фондът съдържа ръкописи на беседи, четени от Петър Увалиев зад микрофона на радио Би Би Си в Лондон, в продължение на пет десетилетия. Във фонда има лекции и лекционни курсове на различни езици, дневници, тефтерчета, кореспонденция, фотографии и преводи на Петър Увалиев. Сред вещите е и една от личните му пишещи машини, както и колекция от фигурки на костенурки, принадлежности за пушене и мастилница.
По събирането и досегашното подреждане на документите са работили Мария Георгиева, проф. Боян Пенков, проф. Елисавета Сотирова, д-р Тодор Димитров и доц. д-р Огнян Ковачев. Документалното наследство на Петър Увалиев ще бъде обработено и съхранявано в Университетския архив, а вещите ще бъдат предоставени на Музея на Софийския университет.
Днес от 16.00 ч. в аулата на СУ ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев, а от 6 януари в централното фоайе на Ректората е експонирана фотоизложба, посветена на неговия живот и дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!