Тазгодишното издание на Часът на Земята (Earth Hour) - една от най-мащабните акции на базирания в Женева Световен фонд за защита на дивата природа (WWF) - се състя на днешния 23 март от 20.30 ч.
По време на Часът на Земята хора от целия свят символично гасят осветлението в домовете си, а знакови сгради и съоръжения притъмняват, като по този начин се отправя призив за по-устойчиво бъдеще.
Тази година в "Часът на Земята" се включват рекорден брой участници от 102 градове и села на България.
Програмата е разнообразна, в част от тях имаше и факелни шествия, редица знакови обществени сгради притъмняха солидарно с идеята в определения час. В София имаше и спектакъл от светлини, с артисти и музиканти пред Народния театър.
Посланици на инициативата отново са музикантите Калин Вельов и Михаил Стефанов, финансистът Мартин Заимов, актьорът Юлиан Вергов.
"Часът на Земята" привлича все повече последователи. Повечето от нас са и родители, което означава, че след себе си трябва да оставим нещо стойностно, а не гробница от отпадъци, унищожени гори, замърсени гори и измрели преждевременно животни. Този символичен акт е директно свързан с бъдещето на нашата планета и е породен от климатичните промени. Мисля, че е крайно време хората да се събудим и да започнем да се грижим за природата, защото не сме единствените същества на земята", заяви музикантът Калин Вельов, който е посланик на събитието.
В световен мащаб Часът на Земята започва да се отбелязва през 2007 г. През изминалите години инициативата се трансформира в глобално общество, чиято цел е да покаже ангажираността на хората към екологичните проблеми, както и че промяната зависи от малките стъпки, които всеки от нас прави ежедневно. Така през 2012 г. в кампанията участваха 7000 града в 152 страни по целия свят.
За втора поредна година Часът на Земята работи с платформата "Аз правя, ти действаш", базирана в YouTube. Платформата дава възможност на хората да споделят своите лични предизвикателства, задавайки въпроса "Какво би направил ти, за да спасиш планетата?".
Обещанията, които отправят хората, са различни: да посадят дърво, да се откажат от употребата на пластмасови бутилки, или да използват енергоспестяващи крушки.
През миналата година чрез "Аз правя, ти действаш" 4 млн. души отправиха своите предизвикателства, като по този начин изразиха волята си за по-устойчиво бъдеще и вдъхновиха своите общности.
В България Часът на Земята се провежда от 2009 г., като всяка изминала година неговите привърженици стават все повече.
През 2012 г. в инициативата участие взеха 74 града. Тогава традиционно в знак на съпричастност за час притъмняха фасадите на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", Софийският университет, Президентството, Парламентът, БНБ и много други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!