Н ай-ниските температури през януари се очаква да бъдат между минус 20 и минус 15 градуса, а най-високите – между 10 и 15 градуса, съобщи Красимир Стоев, синоптик в НИМХ при БАН.
По думите му през януари се очаква средната месечна температура да бъде около и под нормата, която в Северна България и по-високите полета е между минус 3 и 0 градуса, по Черноморието, в Горнотракийската низина и долината на река Струма – от 0 до 3 градуса, а в планинските райони – между минус 8 и минус 3 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която е между 30 и 60 литра на кв. м, а в планините и най-южните райони – между 60 и 110 литра на кв. м.
Януари ще започне с мразовито и предимно слънчево време.
Към 3 януари температурите ще се повишат, ще се заоблачи и ще завали сняг, който в Южна България временно ще премине в дъжд и ще се създадат условия за поледици. През периода 3 – 8 януари, под влияние на средиземноморски циклони, ще се създава валежна обстановка. Валежите ще са значителни. В по-голямата част от страната ще вали сняг и ще се образува снежна покривка. В края на десетдневието валежите временно ще спрат.
През второто десетдневие температурите ще бъдат по-ниски от обичайните.
В началото ще е без валежи, но около 12 януари и в края на периода, отново ще има валежи, предимно от сняг.
През третото десетдневие на януари динамиката на атмосферните процеси ще остане повишена. В началото на периода,
около 25 януари и в края на месеца, отново ще има валежи.
Относително повишение на температурите ще има през втората половина на периода, когато в Южна България и по Черноморието ще вали, предимно дъжд.
Климатичната справка на НИМХ-БАН определя януари като най-студения месец от годината и обикновено той определя характера на зимата – мека, нормална или сурова.
През януари времето обикновено е облачно и мъгливо.
При нахлувания на студен въздух от северозапад и североизток вали сняг и се създават условия за снежни виелици, особено в Северна България. Средният брой на дните със снежна покривка в Северозападна България е около 20, а по Черноморието – от 2 до 5.
В планините често духат силни ветрове, обикновено от северозапад и югозапад. През януари са регистрирани най-големите аномалии на времето в нашата страна. При нахлувания на арктичен въздух, след изясняване са достигани най-ниските температури в повечето райони на страната – абсолютният минимум за страната е минус 38,3 градуса, измерен в Трън през 1947 г.
През януари има и интензивни затопляния,
при които температурите са се повишавали до 20 – 23 градуса, посочва метеорологът.
Според астрономическа справка в началото на януари слънцето в София изгрява в 7.57 ч. и залязва в 17.03 ч. Продължителността на деня е 9 часа и 6 минути. В края на месеца продължителността на деня ще е 9 часа и 55 минути.
Фазите на луната през януари са: на 2 януари – последна четвърт, на 10 януари – новолуние, на 17 – първа четвърт, на 24 януари – пълнолуние.
Актуална информация за времето и пътната обстановка следете на Sinoptik.bg.
Припомнете си прогнозата на климатолога доц. Георги Рачев за времето в началото на месеца:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!