Бг гария продължава да е страна на произход на жертвите на трафик, а
най-уязвимата група е ромското население. Но с 30% са се увеличили повдигнатите обвинения срещу извършителите на
трафик на хора.
Това съобщи министърът на правосъдието Диана Ковачева по време
на Международна конференция за трафика на хора.
67% от
присъдите за трафик на хора са осъдителни. Не само са стигнали до съд,
но и обвинените са били осъдени, а това говори за по-добра разкриваемост
от страна на МВР, както и за по-висока ефективност от страна на
правораздавателните органи, допълни министър Ковачева.
Международната експертна конференция
"Превенция в действие: Преодоляване
на първопричините за трафик на хора в Европа" е организирана от Съвета
на Европа, в партньорство с Националната комисия за борба с трафика на
хора.
Участват повече от 100 експерти от 47-те страни-членки на Съвета на
Европа, признати в областта професионалисти от национални и
международни организации, както и представители на неправителствения и
частния сектор.
След приемане на промени в Наказателния кодекс през 2009 г. превенцията е засилена, обясни министър Ковачева. Един трафикант на хора може да бъде осъден до 15 г. затвор, глобата срещу него да стигне 100 хил. лв., а освен това да бъде конфискувано имуществото му, което пречи да се инвестира в нови престъпления.
В нашата работа трябва да включим уязвимите групи сами по себе си, не само жените и децата, заяви от своя страна Никола Льо Коз, председател на Групата на експерти за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА). Ние участваме във
война, която трафикантите са обявили срещу човешкия свят
обяви Льо Коз.
Сред важните констатации в доклада на ГРЕТА за България е това, че няма обезщетени жертви на трафик на хора, заяви Петя Несторова, изпълнителен секретар на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора. България обаче не е единствената страна, в която това е проблем. Има правни възможности, но това засега не се получава, поясни Несторова.
Според доклада, необходима е дългосрочна превенция спрямо уязвимите. Важна е и защитата на жертвите.
Важни са приютите за настаняване на жертви на трафик на хора. У нас има 10 кризисни центъра за настаняване на деца, които са застрашени да станат жертви на трафик. Но няма как да разберем колко души сме предпазили, подчертаха експертите.
В Академията на МВР днес беше открит семинар на тема
"Разследване на мрежите за нелегална миграция".
Лектори са Беноа Касиер, експерт от Централната служба за борба с нелегалната миграция на Франция и Тома Валтас - офицер за връзка по миграционните въпроси във френското посолство.
Главна дирекция "Гранична полиция" високо цени близкото и активно сътрудничество както с френските полицейски служби, така и с посолството на Франция в София, заяви на откриването Мавер Диков, зам.- директор на Гранична полиция.
През последните 5 години в рамките на оперативното взаимодействие със службата за борба с трафика на хора във Франция са образувани 65 разследвания за трафик на жени с цел сексуална експлоатация и 2 - за незаконна продажба на новородени. От страна на ГДГП са образувани 15 дела за трафик на жени с цел сексуална експлоатация и 8, отнасящи се до извеждане на бременни жени с цел продажба на новородени във Франция.
При добро сътрудничество и взаимодействие на службите са повдигнати обвинения срещу 164 български и френски граждани. Има произнесени присъди на 129 от тях. Оказана е помощ на 102 български гражданки, които са били изведени от страната и насилствено заставени да проституират в страни от Западна Европа.
От България - много трафиканти, но и много осъдени
Международна конференция "Превенция в действие: Преодоляване на първопричините за трафик на хора в Европа" се състоя в София
4 декември 2012, 15:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!