Само между 10 и 30% от боклуците в съдовете за разделно събиране са от опаковки и могат да бъдат рециклирани.
Останалото е битова смет, което прави работата на фирмите, занимаващи се с преработка на отпадъци от опаковки, крайно неефективна.
Това сигнализираха представители на три от четирите фирми, които имат такива съдове в софийските райони, на среща в Комисията по околна среда в столичния общински съвет.
От "Булекопак", "Репак" и "Екобулпак" поискаха да се налагат санкции на гражданите, които не спазват наредбата за чистота. В нея се казва, че годните за рециклиране опаковки трябва да се изхвърлят в контейнерите за разделно събиране.
Предвидената глоба, ако това не се спазва, е от 150 до 500 лв.
Иван Михов от "Репак" посочи, че дружеството извозва по 15 хил. т отпадъци годишно към депото в Суходол, защото
в контейнерите за разделно събиране са поставени и битови боклуци.
Милен Димитров от "Екобулпак" отбеляза, че предишното правителство е накарало фирмите за разделно събиране да изпълнят изискването за 60-процентно рециклиране на отпадъците много по-рано от крайния срок - 2014 г., което е довело до сегашната ситуация.
Според него с извозването на боклука от цветните контейнери фирмите "субсидират общината", а като допълнение са и клошарите, които понякога направо натоварвали в каруците си целия варел.
Димитров посочи, че преди настъпването на кризата някои от тези хора са успявали да изкарат по 100 лв на ден от взетите от съдовете за разделно събиране опаковки.
Самите фирми обаче също не са напълно изрядни.
От столичния инспекторат отбелязаха, че цветните кошове не се извозват достатъчно често.
Според правилата контейнерите за пластмаса, хартия, стъкло и метал трябва да се почистват от фирмите два пъти седмично, а съдовете за стъкло - два пъти месечно.
Инспекторите констатирали и, че има счупени съдове, които не се подменят. За това също се налага глоба.
Наши читатели сигнализираха, че искат да изхвърлят разделно, но в районите, където живеят, няма съответните контейнери, защото са били
вдигнати след последната криза с боклука
Жители на ж.к. "Люлин" например се оплакаха, че понякога носят торбичките с пластмасовия боклук на две пресечки от дома си, за да ги изхвърлят в съответните варели.
В някои части на комплекса пък изобщо нямало цветни контейнери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!