Ил лианският град Торино, а не българският Пловдив е градът с най-мръсен въздух в ЕС, както миналата седмица съобщиха римски медии, позовавайки се на данни на Италианския национален статистически институт (ИСТАТ).
Опровержението идва, след като по молба на експерти от градската управа в Пловдив кореспондентът на БТА в Рим е издирил пълния текст на доклада на ИСТАТ и придружаващите го отделно таблици.
Излиза, че Пловдив е чак на седмо място по качество на въздуха. Ето какво още обяснява БТА:
Докладът е озаглавен "Качество на въздуха в европейските градове за периода 2004-2008 г", като данните са за 221 града от 25 страни в ЕС, без Кипър и Малта.
Класацията е по градове и държави в четири раздела. Първият раздел е базиран на общ показател, наречен "брой пъти превишение на предвиденото от закона ниво на замърсители".
Останалите три раздела са посветени съответно на замърсяване с РМ-10 (твърди микрочастици с диаметър по-малък от 10 микрона, които проникват в горните дихателни пътища), с озон и с азотен диоксид.
"ИСТАТ представя резултатите от анализа на качеството на въздуха в европейските градове за периода 2004-2008 г., извлечени от базата данни AirBase на Европейската агенция по околната среда (ЕЕА).
Елементарните данни, изхождащи от замерванията в градска среда, са синтезирани в единен показател, дефиниран като среден брой на превишаванията на лимитираните от закона концентрации," гласи встъплението към доклада на ИСТАТ.
По-нататък обаче е предложена класация само за 2008 г., докато и в заглавието, и в текста изрично е упоменато, че изследването е за петгодишен период.
Цялостната картина се съдържа в таблиците, които не са поместени е текста на доклада.
"През 2008 г., в класацията на първите 30 града с най-ниско ниво на качеството на въздуха, на първо място се нарежда българският град Пловдив, следван от Торино, Бреша, Милано и София," пише ИСТАТ.
Именно това твърдение веднага бе изведено в заглавията на медиите
Съвсем друга обаче е картината, която дават обобщените данни за периода 2004-2008 г. На първо място е Торино със средно 2,80 пъти надвишено ниво на замърсители.
Втори е Милано с 2,36, следван от още три италиански града - Бреша, Падуа и Новара, както и от испанският Торехон де Ардос.
Пловдив е едва на седмо място с 2,06. В първата десетка са още три италиански града - Парма, Пескара и Модена, чиито показатели са съответно 1,98, 1,90 и 1,88.
София е извън десетката с показател 1,62. В класирането по държави обаче с най-замърсен въздух за петгодишния период
България остава на първо място с 1,56,
докато Италия се изкачва от трето на второ място само на две стотни с 1,54.
Гърция слиза от второ на пето място с 1,24 в сравнение с 2008 г. Трета е Румъния с 1,46, следвана от Словения с 1,34.
Обобщените данни за целия период нареждат Пловдив на първо място само по един отрицателен показател - РМ-10. В града на тепетата са регистрирани средно 171,30 дни с повишено ниво на този замърсител.
Следва Краков със 151,50 дни, Торино - 150,30, Милано - 133,90. София е на пета позиция със 133,22 дни.
Русе пък е най-чистият от озоново замърсяване град за 2008 г. с нулев показател.
Опровержение: Пловдив не е най-мръсен в ЕС
Обобщените данни от италианския доклад показват, че Торино е с най-мръсен въздух, като те са били погрешно цитирани от медиите
1 юли 2010, 15:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!