Н апоследък има зачестяване при опитите за самоубийства при младите хора. Това каза проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия и началник на Клиниката по психиатрия към Александровска болница, цитира Агенция "Фокус".
"Най-често опитите за самоубийства се извършват от по-младите - чрез медикаменти, хвърляне от висока сграда, пробождане с остър предмет или употреба на огнестрелни оръжия”, посочи проф. Миланова.
Много често личните разочарования са причини за опити за самоубийства при младите... или могат да ускорят процеса на вече взето решение за извършване на подобен опит, каза още тя.
Около 10% от случаите на опити за самоубийство са спонтанни, като причините могат да бъдат най-различни-социални, психологични, допълва още специалистът.
"Терапията на пациенти, които веднъж вече са опитали да посегнат на живота си, включва цялостна оценка на пациента, търсят се какви са причините. За хората, които имат психични проблеми или страдат от депресия, най-често се провежда медикаментозна терапия, психотерапия, търси се подкрепата на най-близките хора”, посочи още проф. Миланова.
Според нея над 90 % от хората, които реализират самоубийства, преживяват депресии, кризи, които са свързани много тясно с опитите за самоубийство.
Проф. Миланова каза още, че местоположението на държавата също има значение.
"Колкото по на север се намира една държава, толкова по-често се появяват и депресиите. В предишни години, когато са се провеждали изследвания за това - в кои държави са извършвани най-много самоубийства, България се намира някъде в средата (от 28 европейски държави). Според по-старите данни, които сме ползвали, Литва, Латвия, Унгария са били първенци по брой на самоубийства. В страни, като Италия, Малта, Кипър, например броят на самоубийства и опити за самоубийства са много по-малко, отколкото в България”, обясни проф. Миланова.
Жените правят повече опити за самоубийства, а мъжете реализират тези опити по-често.
"Напоследък се наблюдава разширяване на възрастовата граница на хората, които са самоубили. Има и по-млади хора, в юношеска възраст. Периодът на юношество и напредналата възраст са критични, рискови възрасти за реализиране на самоубийства. Това са възрастите, в които хората израстват. При подрастващите фактори, предизвикващи опити за самоубийство са нестабилност, разочарование. При възрастните хора причините идват от болестите, самотата”, каза още проф. Вихра Миланова.
По официални данни, миналата година в България са регистрирани около 3000 опита за самоубийства. 763 от тях са завършили с фатален край, каза още експертът.
По думите й - това означава, че всеки месец около 200-300 души са посягали на живота си, а при 60 от тях опитът е бил фатален. Най-много самоубийства са регистрирани през 2011 година, посочи проф. Миланова.
В края на август Правителството прие Национална програма "Превенция на самоубийствата в България 2013 - 2018 г.“ и план за действие към нея, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Основната цел на документа е да се намали честотата на опитите за самоубийство и на смъртността поради самоубийство.
Програмата е насочена към професионалистите от помагащите професии и преди всичко към работещите в областта на здравеопазването, както и към идентифицираните групи с риск за повишено суицидно поведение – лицата, изразили намерения и направили опити за самоубийство, хората с психични заболявания и с различни форми на дезадаптивно поведение (токсикомании и др.), ученици (10 - 18 г.), военнослужещи, служители на МВР, медици.
Очакваните резултати от изпълнението на програмата са задържане на сегашното ниво и понижаване на честотата на опитите за самоубийство и на суицидната смъртност с 10%, както и повишаване информираността на населението относно възможностите за укрепване на психичното здраве и позитивна мотивация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!