България е на първо място в ЕС по неизпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), отчете зам.-председателят на Българския хелзинкски комитет (БХК) Маргарита Илиева при представянето на годишния доклад на комитета за състоянието на правата на човека у нас.
През миналата година ЕСПЧ е издал осем решения срещу държавата ни за полицейско насилие. Четири от тях са за убийство, посочи Илиева.
В решенията си от съда в Страсбург ни напомнят от четири години насам, че трябва да бъде изменен Законът за МВР, напомнят от БХК. Сегашният закон позволява да се използва оръжие дори когато заподозрените не представляват опасност. По думите на Маргарита Илиева полицията у нас няма никаква стратегия как да минимизира риска за живота на гражданите при осъществяване на операция.
През 2010 г. от БХК констатират значително влошаване на опазването на човешките права във всички сфери, с изключение на защитата на правата на децата.
Сред основните проблеми остава и
произволната употреба на специални разузнавателни средства
(СРС), сочи докладът.
През последните две години употребата на СРС се е увеличила с 300%, като 99% от исканията на прокурорите са одобрени от съда. Едва 12-15% от СРС водят до доказателствени средства, посочи Илиева.
Като притеснително от БХК приемат и "презрителното отношение" на правителството към Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Илиева даде като пример за това решението за намаляване на състава на КЗД от девет на седем души.
Председателят на БХК Красимир Кънев посочи, че се отчита и
нарушаване на независимостта на съда.
По думите му за това влияят "нападките на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов срещу съдиите".
Като грубо нарушаване на правата на обвиняемите от БХК посочват промените в Закона за съдебната власт за това да може да се издават присъди само въз основата на СРС и на свидетел с тайна самоличност.
Много се надявам съдиите да не се възползват от тази възможност, защото подобно осъждане неминуемо ще доведе до решения на ЕСПЧ, заяви Красимир Кънев.
Като проблемно от БХК посочват и отношението към мюсюлманите у нас. "За това говори съдебното налагане на религиозно ръководство, което не се ползва с доверие от мюсюлманите, и масовото изземване на религиозна литература", посочи Кънев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!