С тепента на лавинна опасност за Витоша в момента е най-висока, съобщават на сайта си от Планинската спасителна служба.
Опасност, но от средна степен, има и за всички северни склонове на планините. Причината е вятърът. Той е пренесъл снежни маси и това увеличава нестабилността на снежната покривка.
В планината се ходи, само ако сте добре подготвени – екипирани и информирани за времето и местата с лавинна опасност.
Задължително през зимата туристите трябва да носят т.нар. лавинен уред.
„Когато отивам в планината, стои при мен. Когато ще търся, го вадя“, разказва Милен Братанов от Планинската спасителна служба пред Нова ТВ.
И допълва: „Не се опитвайте да се ориентирате – почти невъзможно е“.
Освен това в лавиноопасния район се ходи без твърди предмети.
„Ако влезете в лавиноопасен регион отървете се от ските и щеките“, съветва експертът.
В България за момента няма регламент и санкции за каране извън разрешените зони. Докато в много страни т.нар. фрирайдъри остават без картите си за лифт, ските или сноуборда и дори в някои случаи им се налага глоба, ако нарушат правилата. У нас обаче ски патрулите нямат никакви права.
„В момента се работи да се направи регламент и да се урегулира“, обяснява Иван Къневчев от Българската федерация по ски.
„Не можеш да се качиш и да си правиш каквото си искаш“, допълва той.
Професионалните скиори казват, че дори един човек – скиор или турист, може неволно да предизвика лавина. А понякога природата сама ни поднася снежната стихия затова трябва да сме подготвени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!