През последните няколко месеца има ръст на жалбите срещу мобилни оператори в Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи председателят на комисията Дамян Лазаров.
Повече от половината от всички жалби, получени за месец в комисията, съдържат оплаквания на граждани от телекомуникационните услуги, а за първите два месеца техният брой е над 1500.
През миналата година в комисията са постъпили общо 12 хил. оплаквания от услуги от всички пазарни сегменти, като оплакванията от мобилните оператори през 2010 г. се нареждат в първата десетка жалби, подредени по различните групи стоки и услуги, обясни Лазаров.
По повод на днешния Световен ден на потребителите в КЗП тази сутрин беше открита приемна, в която гражданите могат да споделят проблемите си, възникнали при получаването на телекомуникационни услуги.
През 1985 г. Общото събрание на ООН обявява 15 март за Световен ден за защита на потребителите. Датата е избрана в памет реч на американския президент Джон Кенеди, в която той на 15 март 1963 г. се обявява за Закон за защита на потребителите.
Кенеди посочва четирите основни права на потребителя: на безопасност, на информация, на избор и правото да бъдеш чут. По-късно са добавени още четири: правото да бъдат задоволени основните потребности, право на обезщетение, право на образование, право на здравословна околна среда. Тези осем права са включени в Правилата за защита на потребителите, приети от ООН.
Половин-един час преди приемната на КЗК да отвори врати, повече от двайсет граждани се бяха събрали в очакване да им бъде помогнато да защитят правата си като потребители, съобщи репортер на БТА.
Лазаров обясни пред журналисти, че най-честите оплаквания са свързани с преноса на номерата, прекратяването на срочните договори, възражения по сметките, неспазване на кредитния лимит, след като той е договорен.
До обяд са били обработени 71 сигнала на потребители.
"Сигналите се обработват относително бавно. Потребителите се изслушват внимателно. Ще продължим работата до края на деня и най-вероятно ще поканим мобилните оператори, ако са съгласни, да продължим тази практика и занапред”, каза Лазаров.
Комисията е готова да се включи във всяка инициатива за така наречения мек подход за постигне на резултати, посочи председателят на КЗК и отбеляза, че приемната е последната форма за опит за саморегулация в бранша, при който, ако не се постигнат желаните резултати, ще се търсят други форми за отстраняване на проблемите.
Според ръководството на КЗП, са необходими сериозни законодателни промени в санкционната част, и в частност в Закона за електронните съобщения.
Сред възможните решения Лазаров посочи евентуалното въвеждане на санкция при изтичане на определен срок от време, в който потребителят има право да пренесе своя номер от един оператор към друг, но това не е било осъществено.
Дамян Лазаров припомни, че изтича срокът на въвеждане у нас на евродирективата от 2009 г., в която се регламентират въпросите, свързани с невъзможността за прекратяване на срочните договори. Според него подобни договори са в полза на потребителя, но те не трябва да са нито много дълги, нито много къси. След изтичането на периода на срочния договор при автоматичното преминаване в безсрочен трябва да се предвиди клауза за възможност с едномесечно предизвестие без неустойка, той да бъде прекратен.
Продължението на договора в срочен да става само със съгласие на потребителя, като по този начин ще се реши проблемът с опитите за прекратяването на срочните договори, смятат от комисията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!