Б орбата с насилието и дискриминацията над жени е бизнес за милиони в България. Това показва доклад, отразяващ постигнатите резултати по Плана за действие за изпълнение на Заключителните препоръки към страната, отправени от Комитета на ООН за премахване на дискриминацията по отношение на жените, който правителство трябва да приеме, пише БГНЕС
Екзекуция след 4 жалби: защо беше убита Елена
Задържаният за убийството на жена в София не съжалява
Убиха жена в столичния квартал "Хиподрума"
Ефектът от дейността на институциите и правителствените организации, усвоили средствата, обаче изглежда доста незадоволителен.
Само в рамките на последните два месеца, две жени бяха убити в София от доскорошните си партньори, въпреки множеството жалби срещу насилниците и дори наличието на ограничителна заповед в единия случай.
В същото време България отново ще бъде порицана от Комитета за премахване на дискриминацията по отношение на жените на ООН. В началото на тази година жалба на жертва на насилие е обявена за допустима пред институцията.
„Жалбоподателката Станислава Лазарова, чрез своите адвокати е предприела всички възможни действия, регламентирани от българското законодателство за защита от домашно насилие, като е поискала издаване на заповед за защита от Пловдивския районен съд и е търсила многократно съдействие от Дирекция за социално подпомагане и от полицейските органи. Тези действия не са довели до желания от жалбоподателката резултат - преустановяване на проявите на домашно насилие, въпреки законосъобразните действия на горепосочените органи, в рамките на тяхната функционална компетентност“, се посочва в мотивите по случая.
Документът, който правителството трябва да приеме през септември подробно описва множеството проекти срещу домашното насилие, които са били реализирани в последните години у нас. Те са били насочени към осигуряване на закрила на жертви на домашно насилие и обучение на магистрати и полицейски служители. Голяма част от финансирането е идвало по европейски програми и по конкретно по Програма БГ 12 “Домашно насилие и насилие, основано на полов признак” на Норвежкия финансов механизъм, с оператор МВР. Но по много от проектите е имало и националното съфинансиране.
Един от тези проекти е на стойност 267 305 евро. В рамките на проекта “Подобряване на националната правна рамка в съответствие със стандартите на Съвета на Европа и укрепване на капацитета на компетентните институции, занимаващи се със случаи на домашно насилие и насилие, основано на полов признак”, през 2016 г. полицията е разработила „Наръчник за обучение на обучители“.
Проведени са две тридневни обучение в София, в което са участвали общо 56 „обучители“ на полицейски служители. Проведени са и три двудневни семинари за обучение на самите полицаи. Случайно или не, два от семинарите са били в курортите Банкя и „Св. Константин и Елена“.
Един от най-скъпите проекти е на бщина Русе в партньорство със Сдружение „Русенска католическа организация - Каритас“ за „Кризисен център на територията на община Русе за жертви на домашно насилие и насилие, основано на полов признак и предоставяне на услуги в него“. Обща стойност на проекта: 684 143 евро.
Фондация „Асоциация Анимус” в партньорство с REFORM (Норвегия) пък е усвоила 206 021 евро за проекта „Цялостен интердисциплинарен подход в подкрепа на жертвите на домашно насилие и насилие основано на полов признак чрез предоставяне на услуги“.
От Фондация "Асоциация Анимус" се свързаха с Vesti.bg, за да уточнят, че проектът им в рамките на Норвежкия финансов механизъм наистина е бил одобрен, но не е стартирал и фондацията не е получила финансиране по него. Причините за това са изключително по вина на програмния оператор в лицето на МВР, посочват от фондацията.
Още стотици хиляди евро са усвоени от правителствени организации по различни проекти, свързани насилието над жени в България, става ясно от доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!