Националният омбудсман Гиньо Ганев смята, че въведените от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) лимити в болничната и извънболничната помощ премахват конкуренцията между здравните заведения, което влошава качеството на здравеопазването и така пациентите не получават качествено обслужване, което е тяхно конституционно право.
Омбудсманът подчерта, че пациентът има право на достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ, без да заплаща.
Ганев направи това изявление по време на работна среща под наслов "Необходими ли са лимити върху дейността на лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ".
Чрез лимитите са засегнати принципът на равнопоставеността и правото на свободен избор на всеки гражданин, посочи Ганев пред присъстващите представители на лечебни заведения, на синдикатите в здравеопазването, на професионалните и пациентски организации, на държавни институции и експерти.
Почти 7000 души умират в България годишно поради ниското качество на здравното обслужване, сочат резултатите от огласено през юни т.г. проучване по проекта "Подобряване на практиките, свързани с насочвания от извънболничната помощ за болнично лечение" по поръчка на НЗОК. Страните с най-добри резултати по този показател са с два пъти по-малко - 50 и 75 смъртни случая на 100 хил. души.
Според известния кардиолог проф. Младен Григоров докато не се разруши монополът на НЗОК, няма нищо да стане. По думите му най-добрата проверка е конкуренцията.
Проф. Григоров посочи, че клиничната пътека лишава пациента от допълнително лечение. Той припомни, че системата на здравеопазване се крепи на два стълба - на профилактиката и на иновациите.
Касата мачка абсолютно всяка иновация във век, в който медицината се развива с огромна скорост, каза проф. Младенов.
Според специалистите до момента няма реално остойностяване на медицинската дейност. Представителите на пациентските организации бяха на мнението, че пациентът трябва да е в центъра на здравеопазването - да има право на избор, без да му се налага да плаща за специалист от джоба си, въпреки че е осигурен.
Ресурсът за здравеопазване ще бъде ограничен и в следващите десет години,
дори и да нарасне драстично заделяният процент от БВП, смята зам.-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев.
Според него проблемите са се напластявали дълго време и те не могат да бъдат решени с магическа пръчка.
Митрев посочи, че не трябва да се забравят условията, в които работим - условия на световна финансова и икономическа криза. Той отбеляза, че в момента новото ръководство извършва мониторинг на дейността на институциите в сектора.
Целта ни е сериозно да дисциплинираме системата, допълни Митрев.
По думите му, въвеждането на лимитите е тежко и погрешно решение - резултат от липсата на договорен процес през последните години. Той поясни, че сред важните приоритети на министерството е и наредбата за акредитация на болничните заведения. Въпросът ще бъде решен след широк дебат в специализираните среди и обществото, каза зам.-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!