Е вропейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е завършила всички проверки в България, свързани с програма САПАРД, с препоръка за образуване на следствие.
Това се посочва в годишния доклад на службата, представен днес.
За Румъния, където програмата също действа, 83 на сто от случаите
са предадени на националните следствени власти.
САПАРД е специалната програма на ЕС за присъединяване в областта на земеделието и селските райони, а у нас тя е скандално известна с едноименното дело. По него Людмил Стойков е обвинен за организиране на престъпна група, ръководена от Марио Николов, за пране на над 12.8 млн. лева, отклонени от европейската програма.
В доклада е уточнено, че от получените миналата година 34 сигнала от нашата страна за възможни злоупотреби с европейски средства, два са били подадени от властите, а 32 са били от "частни източници". Тази тенденция е еднаква в целия ЕС, сочи документът.
В България случаите, разследвани от ОЛАФ извън програма САПАРД, са били 17, като за 10 е била издадена препоръка за образуване на досъдебно производство.
Даден е пример с разследване на хладилно хранилище за плодове у нас,
собственост на италиански гражданин, който чрез свързани фирми сам си продал оборудване, финансирано от ЕС.
ОЛАФ издава препоръка за национално разследване и в момента то е в ход, показват данните.
От 2008 г. до миналата година, по настояване на ОЛАФ, в България са били образувани производства по 37 на сто от проверките, което е сред най-високите резултати в ЕС. В Италия са били образувани дела по 60 на сто от препоръките на службата, а в Румъния - по всички препоръки.
За миналата година ОЛАФ е приключила 304 разследвания в целия ЕС, като това е рекорден брой.
В същото време са започнали 219 нови разследвания, издадени са 364 препоръки. Очаква се разследванията да помогнат за връщането в европейския бюджет на 888 милиона евро.
Междувременно стана ясно, че шефът на ОЛАФ обжалва отнемането на имунитета му.
"Мисля, че това беше грешно решение, но може и да бъркам. Трябва да се придържаме към общностното законодателство и да бъдем отговорни пред Европейския съд. Затова се обърнах към Съда на ЕС, за да има той последната дума, както е в цивилизованите общества", уточни Джовани Кеслер.
По неговите думи решението на ЕК от 2 март да отнеме имунитета му по искане на белгийските власти да го разпитат, може да създаде опасен прецедент.
Това се наложи заради случая "Дали".
През 2013 г. еврокомисарят Джон Дали бе принуден да напусне комисията след разследване на ОЛАФ, според което той бил повлиян от представители на тютюневата промишленост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!