Българското общество няма голям потенциал за протест.
Това мнение изрази директорът на Института за международни и регионални изследвания доц. дсн Огнян Минчев по време на дискусия в пресклуба на БТА за ситуацията в България след изборите.
И преди два месеца се оказа, че физически потенциал се намери, но не и психологически, който да оформи гражданско движение, аргументира се Минчев.
Той смята, че различни задкулисни актьори ще се опитват да организират малки групи за постигане на определени цели под натиск.
Към този момент няма категоричен отговор кратковременно ли ще бъде това управление, каза още доц. Минчев.
По думите му несигурността идва от това, че всички участници играят "ва банк" - или всичко, или нищо.
За съжаление ключът към създаването и функционирането на правителство се държи в партията "Атака", заяви Минчев.
На противоположно мнение е директорът на Института за политически и правни изследвания проф. дфн Георги Карасимеонов, според когото бъдещото правителство ще работи под силно напрежение и готовност за граждански протести, ако няма бързи промени.
Евентуални нови протести обаче ще бъдат много по-радикални, смята професор Карасимеонов.
Според него ще се оформят два типа протестиращи - такива, които перманентно ще искат да протестират, и екстремистки групи.
При евентуално касиране на изборите, избирателната активност може да "падне" до критични нива, прогнозира той.
Според проф. Карасимеонов хората са отблъснати от силовия елит, а парламентът се намира в изключително деликатна среда на минимум доверие и ще са необходими много усилия за спечелването му отново.
Карасимеонов анализира, че е възможно да възникнат противоречия вътре в партията ГЕРБ, а особен интерес ще предизвика поведението на лидера й Бойко Борисов в нетипичната за него ситуация.
Директорът на Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски" проф. дфн Петър-Емил Митев също смята, че протестният потенциал не е изчерпан.
По думите му този процес не е бил завършен, тъй като не достигна до формирането на нова политическа сила. Проф. Петър-Емил Митев смята, че ако има нови избори, резултатите от тях са непредвидими.
Той коментира резултатите от вота като "край на партийното единовластие на ГЕРБ, стабилизация на левицата, политическа катастрофа на десницата, създаването на физически резерв от партии, които са на прага на влизането си в парламента".
Според Митев, управлението на ГЕРБ ставало част от историческия опит. "Никога повече няма да има министър, който да размахва СРС от парламентарната трибуна, и премиер, който не знае нито един европейски език", заяви политологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!