И ма разлики между идентични продукти, продавани на българския и европейския пазар. До този извод достигна проверката на Българската агенция за безопасност и храните.
Тя включваше изследване в три етапа на 31 еднакви стоки, закупени у нас и от магазини в Германия и Австрия. Това са шоколадови изделия, млечни и месни продукти, безалкохолни напитки и сокове и детски храни, закупени от магазини на 3 големи вериги.
По-лоша ли е храната у нас от тази в Западна Европа?
Кой ни пробутва некачествена, но скъпа храна
Западните вериги продават на източноевропейците по-лоши храни
"Има разлики между продуктите, които се продават на българския и на европейския пазар", заяви пред NOVA заместник-председателят на БАХБ д-р Любомир Кулински.
"Важно е да се знае, че сравнителното изследване беше направено на идентични продукти от идентични марки, които се продават под едно и също наименование, както в България, така и в Централна и Западна Европа”, допълни той.
Проверката имаше три етапа - сравнителен анализ на изписаното върху етикетите съдържание, проверка на вкуса и мириса и физикохимично изследване на фактическите разлики в състава на идентичните продукти.
Разлики бяха открити и на трите етапа.
В някои от продаваните у нас колбаси има повече вода е станало ясно след физикохимичния анализ.
По-рано този месец земеделския министър Румен Порожанов оповести, че вкусовата проверка е установила други несъответствия. Вкусът на мляко в сиренето, продавано в западните магазини, е бил далеч по-ясно изразен.
Днес от БАБХ оповестиха, че при много от изследваните идентчни млечни продукти е установена разлика в съдържанието. Същото е и при шоколадовите изделия.
При анализът на етикетите пък е било установено разминаване при детските храни, както и че в безалкохолни напитки, продавани в България, захарта масово се заменя с иноглюкоза. За последното потвърди днес и зам.председателят на БАБХ. От агенцията също така са установили, че някои енергийни напитки у нас се продават със занижено съдържание на кофеин.
"От 31 продукта, 24 са с идентични етикети, но при 7 продукта има разминаване”,
обобщи д-р Кулински.
Натурален сок, продаван в Германия съдържа 100% плодов сок, докато аналогът на този продукт, продаван в България съдържа 97% плодов сок и 3% пулп, показала още проверката на БАБХ.
На базата на официалните данни България и други европейски страни могат да сезират Европейската комисия заради разликата в качеството при идентични продукти.
Кулински уточни, че изводите не означават, че изследваните продукти са опасни за здравето.
"Храните са абсолютно безопасни, те дори са коректно етикетирани, въпросът е защо има разлика в етикета на сходни продукти”, подчерта зам.председателят на БАБХ.
По-късно на брифинг в Министерски съвет Румен Порожанов разкри, че
много от изследваните продукти също така са необяснимо по-скъпи у нас.
Такъв е случая при 16 от 31 артикула. „Най-фрапантни са 2 вида детски пюрета. За единият - цената е с около 90% по-висока, а другият – 107%. По-високи цени в рамките на диапазон между 20% и 70% наблюдаваме и при млечните продукти, определени сирена и шоколадови продукти", заяви Порожанов.
"Колкото и да е необяснимо на пръв поглед, разликите в цените не са незначителни. Те не са 5 или 10%, които биха се обяснили с транспортни разходи", разкри Порожанов.
По думите му, България ще представи официалната си оценка пред европейските институции, където очаква подкрепата на страните от Вишеградската четворка (Унгария, Словакия, Полша, Чехия). Сходни проверки в тези държави също установиха разлика в качеството на идентични продукти, продавани на Запад.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!