Проф.
д-р Богдан Богданов, председател на Настоятелството на Нов български
университет (НБУ), бившият кмет на Стара Загора и професор в Тракийския университет (uni-sz.bg) Цанко Яблански, Огнян Пишев, икономически съветник на президента Желев и посланик на България в
САЩ (1991-1994 г.), историкът от Института по балканистика при БАН (balkanstudies.bg) Боби Бобев са
били агенти на Държавна сигурност.
Имената им излязоха от архивите на специалните служби заедно с още 200 имена на дипломати.
Днес Комисията по досиетата (Комисия за разкриване на
документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна
сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия) публикува резултатите
от проверка на дипломати.
Проверени са били посланиците, генералните
консули и заместник-ръководителите на дипломатическите мисии на Република
България - общо 462 лица.
Близо 200 - почти половината - са били
агенти на ДС.
Сред тях има вече обявявани имена при предишни проверки като на Елена
Кирчева, депутат във Великото Народно събрание (ВНС), после - посланик в Берн, Хелзинки и Виена, на генерал Любен Гоцев, ръководил и външно, и вътрешно министерство, но и някои позабравени като някогашния кмет на София Петър Междуречки, депутата от ДПС във ВНС и бивш журналист Иван Палчев, сегашния активен телевизионен журналист Велизар Енчев и др.
Проф. Богдан Богданов беше посланик в Гърция от 1991 до 1993 г. Бил е вербуван през 1978 г. като агент на Шесто главно управление на ДС под името "Николов".
Боби Бобев, който бе посланик в Албания от 1998 до 2006 г., е работил като агент за Първо и Второ главно упрлавление на ДС от 1974 г. с псевдонимите "Аспарух" и "Добромир".
проф. Цанко Яблански бе посланик в Израел от 1999 до 2003 г. За Държавна сигурност в Стара Загора е започнал да работи като агент през 1985 г. с името "Марков".
Огнян Пишев - посланик в САЩ от 1990 до 1994 г., е бил вербуван през 1983 г. за сътрудник на Разузнавателното управление на Генералния щаб на армията под името "Градев".
Комисията е установила принадлежност
към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите
и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и
разузнавателните служби на Българската народна армия на 26 лица, данните за които не подлежат на публикуване по
силата на чл. 30, ал. 1, т. 1 от закона.
Между разкритите лица има, разбира се, и щатни служители на военното разузнаване или Държавна сигурност. Но мнозинството са започнали като агенти, секретни сътрудници, информатори и съдържатели на явочни квартири.
Повечето са вербувани през 70-те и 80-те години на миналия век, но има и неколцина, започнали да сътрудничат на службите още през 50-те и 60-те години.
За Държавна сигурност са работили всички посланици и консули в съседните балкански държави, както и в почти всички европейски и в повечето азиатски, африкански и латиноамерикански страни, представителите при службите на ООН в Ню Йорк, Женева и Виена и пр.
Проверката разкрива, че сега действащи сътрудници на спецслужбите са повечето посланици, назначени от президента Първанов по предложение на правителството на тройната коалиция през 2007 и 2009 г.
Такива са посланиците на България:
в Сараево Андрей Трънски, в Атина Андрей Караславов, в Рим Атанас Младенов, в Букурещ Валентин Радомирски, в Женева Ганчо Ганев, в Пекин Георги Пейчинов, в Белград Георги Димитров, в Хага Златин Тръпков, в Стокхолм Иван Цветков, в Лисабон Иван Петров, в Берлин Иво Петров, в Мадрид Иван Христов, в Кайро Иван Гайтанджиев, в Лондон Любомир Кючуков, в Токио Любомир Тодоров, в Осло Никола Карадимов, в Ню Йорк Райко Райчев, в Тирана Теодор Русинов, в Ереван Тодор Стайков, в Талин Петьо Петев.
Очаквано - дипломатите са работили и за ДС
Сред бившите посланици - агенти са и проф. д-р Богдан Богданов, проф. Цанко Яблански, икономистът Огнян Пишев, историкът Боби Бобев
14 декември 2010, 19:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!