П роект предвижда професионално усъвършенстване на учители по български език в пограничните райони на Сърбия. Целите му бяха представени днес в пресклуба на БТА от Националния съвет на българското малцинство в Република Сърбия.
Координаторът на проекта Ратко Манчев обясни, че първата стъпка е изготвяне на анализ за състоянието на образователните заведения в пограничните райони, който да посочи основните проблеми и нужди на децата и техните преподаватели и родители.
След това, съвместно със Софийския университет, ще бъдат изготвени програми за професионално усъвършенстване на учители, както и учебни помагала по тях.
Установено е, че учителите, които преподават български език, имат недостиг на съвременна българска терминология, затова в проекта е предвидено създаването на специален двуезичен речник в тази насока.
Сред заложените цели е и изграждането на Регионален център в Димитровград, с филиал в Босилеград. Проектът обхваща областите Димитровград, Босилеград, Бабушница и Сурдулица.
Целевата група е 100 хиляди души, а преподавателите по български език са 400. Цялото наименование на проекта е "Поддържане на устойчива културна идентичност на българите в трансграничния регион на Република Сърбия чрез оптимизиране на функционалната мрежа за образование на български език". Финансирането - 112 хил. евро, е с подкрепата на Програмата за трансгранично сътрудничество "България - Сърбия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!