Сл личната община ще се премести в досегашната сграда на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) на бул. "Христо Ботев" 32 - едно от най-красивите здания в София.
В сряда Министерският съвет ще вземе нужното решение. "Като кмет не успях да свърша това, но сега вече мога", заяви днес пред журналисти премиерът Бойко Борисов.
По думите му най-хубавите сгради винаги са били на кмета, затова и
най-хубавата административна сграда в София ще стане кметство.
За първи път от над 70 години всички служби на Столичната община ще могат да се поместят в една сграда.
"Това е добра новина за софиянци. Нямаме средства за капиталови разходи.
Столична община би могла да бъде много по-добър стопанин на тази
сграда", каза от своя страна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Ръководеното от него ведомство ще премести
на мястото на общината на ул. "Московска" 33. Министърът уточни, че
предложението за замяната е негово.
Според премиера Борисов София трябва да се освободи от поне
част от централната администрация. Затова се обмисля Агенцията по горите
да бъде преместена в Пловдив, а Агенцията по рибарството и аквакултурите - във
Варна.
Как точно и кога ще стане размяната ще определят главният архитект на София Петър Диков и главният секретар на
министерството.
В началото на миналия век столичната Окръжна палата обявява конкурс за построяване на собствена сграда. През 1912 г. жури, съставено от френски, италиански, австрийски и български архитекти присъжда първа и втора награда на известния архитект Никола Лазаров (1872 1942). Но строителството е спряно заради избухналата война.
Започнало чак през 1920 г. Заради сложното и обемно за времето си строителство, то продължило над 7 години.
Днес сградата в голяма степен пази вида си от онова време. До средата на 40-те години там са били Окръжната търговска палата, по-късно и Окръжната сметна палата, а след 1944 г. било настанено Министерството на земеделието.
Арх. Никола Лазаров е френски възпитаник
и работел в духа на френската академична школа. В почти всички реализирани от него проекти той следва духа на класическия академизъм и пищната декорация.
Сред по-известните му проекти са Търговско-индустриалната камара в Русе, където днес се помещава русенската библиотека, драматичният театър във Варна, читалище "Искра" в Казанлък. По негов проект са и довършителните работи по сградата на Военния клуб в столицата, започнат по проект на чеха Антони Колар.
Архитектурата на сградата на бул. "Христо Ботев" 32 е барокова с извита фасада, две островърхи кули и купол в централната част. Главната фасада е богато украсена с декоративни елементи каменни колони, балкони с балюстради, гирлянди от цветя и плодове, медальони и др.
Забележителни са и красиво оформените прозорци. Основите на постройката са каменни, а кулите с часовника са издържани в стил сецесион.
Вътрешността създава тържествено настроение с елипсовидно фоайе след главния вход. Интериорът е оформен с мраморни колони, и стълбища, парапети от ковано желязо, гипсови орнаменти, позлата, цветни мозайки, дърворезби и др.
За съжаление, редица оригинални декоративни елементи са били унищожени през 50-те и 60-те години, но все пак по-късно сградата е обявена за паметник на културата и сега е забранена всякаква намеса в архитектурния й вид.
Общината се мести в красива софийска сграда
Столичната община и Министерството на земеделието и храните си разменят сградите
14 март 2011, 13:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!