М ВР обмисля идеята да бъде криминализирано организирането на гонки. Това съобщи началникът на пътната полиция Бойко Рановски на пресконференция.
Обмисля се и възможността да бъдат наказвани и участващите в залаганията, които съпътстват гонките.
Само ако има свидетелски показания, то тогава би могло заради силния шум, участващите в гонките да бъдат давани на съд и за хулиганска проява.
Колкото до случая в Лесидрен, при който загинаха две деца, в полицията сигнали за гонки не са постъпвали.
Полицията призовава обществеността да бъде по-активна, като подава сигнали за незаконните състезания.
За седемте месеца от началото на годината са регистритани 3995 тежки катастрофи с 368 загинали. В сравнение с миналата година произшествията са с 88 повече, загиналите – също. По думите на Рановски, цитирани от Нова ТВ, пешеходците са една от уязвимите групи на пътя. В повечето случаи вината за катастрофите с пешеходци е на водачите.
В Пловдив има увеличение на загиналите – броят им е по-голям от този на територията на СДВР. Децата също са уязвима група – 17 са загинали за първите седем месеца на 2015 г., ранени са 604. Осем от намерилите смъртта си на пътя са загинали като пътници, седем като пешеходци и две като водачи.
„През първите два месеца на годината беше много занижен контролът. До месец май мобилните камери не се използваха. Ефектът от камерите ще се види след месеци, може би година, тъй като до май не бяха използвани пълноценно”, подчерта началникът на „Пътната полиция”.
От 3 до 9 август от камерите са регистрирани 3953 нарушения, от стационарните – над 5000. На телефон 112 са подадени около 70 сигнала за гонки от 1 юли. Само 15 са били истински. Проверени са над 500 коли и 500 водачи. Съставени са 70 акта и над сто фиша за неправоспособност.
Една от мерките, които столичният КАТ предвижда, за да се намалят инцидентите по улиците, е в началото на всяка пешеходна пътека да бъде слаган надпис "Погледни наляво", съобщи шефът на Столичната пътна полиция Тенчо Тенев.
Общинските камери не могат да бъдат използвани за установяване на нарушители на движението по пътищата, тъй като те не са част от системата на МВР, обясниха още от пътната полиция.
От Пътна полиция отчитат, че в последните няколко месеца са засечени изключително много нарушители по пътищата. Това се дължи на пускането в употреба отново на всички камери, в това число и мобилни, с които министерството разполага.
Ефектът от завишения контрол най-вероятно ще настъпи обаче след няколко месеца - времето, в което полицията ще изпрати данните за нарушението на всеки шофьор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!