Над един милиард мюсюлмани по света започнаха свещения месец Рамазан днес, но постът от изгрев до залез се оказва особено предизвикателство за правоверните под жаркото слънце в Близкия изток.
Горещините обхванаха по-голямата част на региона и подложиха на изпитание дори най-ревностните вярващи, разказва Асошиейтед прес.
На места като Египет, Ливан и ивицата Газа въздържането от храна, напитки и цигари по 15 часа дневно е съпроводено и с често спиране на тока, по време на което не работят и климатичните системи.
"Не съм сигурен дали мога да продължа да постя. Аз съм страстен пушач и се чувствам замаян, защото не съм пушил и не съм пил кафе", оплаква се пред агенцията 28-годишният Исмаил Абу-Хасуе от Аман, Йордания, като показва зачервените си очи под слънчевите очила.
По обед температурата превиши 30 градуса на много места в Близкия изток.
В Газа спирането на тока е един от най-големите проблеми по време на Рамазана. В най-лошия случай няма електричество по 12 часа с пауза от четири часа, която не е достатъчна.
Заради жегата някои правителства взеха мерки да облекчат постенето
Йордания, Ливан и палестинските територии намалиха работното време на държавните служители, а строители в Ливан се договориха с работодателите да работят няколко часа през нощта, вместо през деня.
В ОАЕ бе издадена фетва, позволяваща на работниците да се хранят, ако е твърде горещо или е твърде трудно да се пости.
В Египет, Западния бряг и Газа времето бе върнато с един час назад, за да могат вярващите да прекъснат поста по-рано вечерта.
Немюсюлманите в ОАЕ пък бяха предупредени да не пият и да не се хранят на обществени места. Според полицията в Дубай това би било обида за мюсюлманите и деяние, което попада под ударите на закона.
Свещеният за мюсюлманите месец Рамазан се смята за време за милост
и берекет, през който преди 1400 години е започнало ниспославането на Корана, припомни днес районният мюфтия на област Разград Мехмед Аля.
Като не приемат никаква храна в светлата част на денонощието мюсюлманите пречистват тялото и духа си, учат се на търпение, укрепват волята си, чувстват радостта и възторга от спазването на ибадета оруч, допълни той.
Рамазан е месец, през който правоверните споделят притежаваните блага подобно на ифтарската софра, съревновават се в доброто, лекуват раните, помагат на нуждаещите се, стават съпричастни на мъките на другите, каза още Мехмед Аля.
По думите му от векове насам мюсюлманите в България, възползвайки се от берекета на този месец, точно през Рамазана са дали най-прекрасни примери по отношение на приятелството, братството, комшулука и гостоприемството.
И днес сме длъжни да положим големи усилия, за да обогатим и освежим обществения живот с тези наши качества, призова мюфтията.
Всяка вечер след постите вярващите дават "ифтар" - благотворителна вечеря. По традиция и тази година в малката джамия в Разград
дарители и други местни жители ще осигурят ифтар на около 100 души
Непосредствено след постите за Рамазан, които приключват на 8 септември, мюсюлманите посрещат празника Рамазан байрам, който продължава три дни. Символ на празника са баклавата и бонбоните.
Началото на рамазана се мени всяка година в зависимост от
съзирането на новолунието. Различни богослови, както и двата
основни клонове на исляма са често на различно мнение за датата.
Тази година повечето сунити започнаха Рамазана днес, а шиитите в Иран, Ирак и Оман ще съблюдават постите от утре. Шиитите в Ливан са разделени по въпроса. Мароко, Алжир, Тунис и Либия постят от днес, както и Афганистан, Малайзия и Сингапур.
Облекчават постите през Рамазана заради жегите
От векове мюсюлманите в България са дали най-прекрасни примери за приятелство, братство, комшулук и гостоприемство именно през този месец, напомни разградския мюфтия
11 август 2010, 17:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!