За пет дни - от 12 до 16 август - 70 туристи на възраст от 15 до 60 години изминаха пеша близо 90 км по маршрута на националният поход "Обичам Рила, ходя пеша".
Сдружение "Граждани за Рила" (saverila.wordpress.com) съобщава, че са се включили туристи от цяла България, както и от САЩ, Франция, Перу и Австрия.
Походът е започнал от хижа „Алеко" на Витоша, и продължил с изкачване на Черни връх, прехвърляне в планината Верила, село Клисура, Лъкатишка Рила, местността Обесения камък и е завършил на Седемте рилски езера.
Туристите са се придържали към международния пешеходен маршрут Е4, идващ от Пиринеите и Алпите. Всеки си носел храна, нощувките били на палатки.
"Не ни обезкуражи нито дъждът на Витоша първия ден, нито тежкия багаж, пришките по краката и общото физическо натоварване. Всички пристигнахме живи и здрави и доволни от прекрасните гледки по пътя и създалата се ведра атмосфера", казва Михаил Михов от "Граждани за Рила", основен организатор на похода.
Той твърди, че това е първият по рода си поход, свързан с кауза - опазването на българската природа и чистотата на Рила. Основна идея е да се насърчи ходенето пеша в планината, като най-адекватен начин да се изрази уважението към нея.
"Граждани за Рила" е възникнала преди две години неформална група от хора, съпричастни към проблема с развитието на масовия туризъм в един изключително красив и неповторим район на България.
"За съжаление, масовият туризъм у нас е показал, че не може да бъде устойчив. Презастрояването и комерсиализирането на българските планини е проблем, който не подминава и района на Северозападна Рила и Седемте рилски езера и предизвиква остра гражданска реакция", казват "Гражданите за Рила".
Те напомнят, че връх на кампанията в защита на българските планини е борбата за спиране на проекта "Кабул - Езерата - Паничище", известен още като „Супер Паничище", който предвижда изграждане на ски курорт, навлизащ на 80% от площта си в Националния парк Рила, силно урбанизиращ и комерсиализиращ района на Седемте рилски езера и увреждащ непоправимо един от главните водоизточници на България - северозападния дял на Рила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!