Н ационалният статистически институт (НСИ) обяви в свой доклад, че преброяването на населението на страната от 2011 г. е направено с множество грешки и е нужно да бъде направено ново, еднократно микропреброяване.
Според заключенията на критичния доклад на НСИ при преброяването са допуснати методологически грешки и неточности, като една от причините за това е използването на голям брой необучени преброители заради отказа на обучени преброители от участие заради ниска мотивация и неадекватно заплащане.
Според НСИ броят на домакинствата в страната е нереално отчетен. Причината за това е, че към преброените са добавени 157 858 души, за които има данни, че живеят в страната, но не са били преброени. Тези лица не са отнесени към адреси и са преброени като едночленни домакинства. По този начин се е процедирало с 9424 деца под 5-годишна възраст, се казва в доклада.
Допълнително добавените лица и деца са разпределени по признаците, включени в преброителната карта по неясен начин - напр. по семейно положение, образование и т.н. От данните в публикациите не личи да има лица, неразпределени по тези признаци.
Висок е относителният дял на неотговорилите на въпросите за "етническа група" и "майчин език". Много висок дял имат неотговорилите на въпроса за "вероизповедание". Причините са различни и могат да бъдат дискутирани, но опитите да се прикрие този факт с доброволния характер на тези въпроси не е състоятелен, смятат от НСИ. Разпространението и публикуването на данни само за отговорилите лица е груба манипулация, която поражда редица спекулации, пише в доклада.
Според разработената методология съществува разлика между избралите да не отговорят на доброволните въпроси (позволено им от закона) и лицата, посочили отговор "Не се самоопределям". Опитът от предишни преброявания показва точно обратното. Лицата не желаят да отговорят, а не че не разбират въпроса (както е посочено в Инструкцията за попълване на преброителните карти), обясняват от НСИ.
Неправомерно са използвани номерата на личните карти на гражданите, участвали в електронното преброяване - в чл. 6 от Закона за преброяването номерата на личните карти не съществуват между изброените признаци.
В доклада е отбелязано още, че в преброителната карта е имало въпроси, които не са включени в закона и обратно - въпроси, включени в закона, но липсващи в преброителната карта.
Сред проблемите, отбелязани от критичния доклад, е и районирането, което "е направено при безпрецедентни и необосновани кратки срокове".
Част от актуализацията е била задължение на преброителите по време на самото преброяване, което е недопустимо, пишат от НСИ. Актуализацията е трябвало да бъде приключена преди стартирането на преброяването, добавят оттам.
В доклада се казва и че са допуснати много грешки при попълване на данните от електронното преброяване за площта на жилището и площта на спомагателните помещения.
От НСИ предлагат:
- Еднократно да бъде направено микропреброяване на населението на базата на цялостно прерайониране и актуализиране на списъците на преброителните участъци с включените в тях жилищни сгради, жилища, домакинства и лица. Лицата, „обичайно живеещи“ в страната, да бъдат обхванати по ограничен брой признаци (пол, възраст, местоживеене, външна миграция).
- На базата на микропреброяването ежегодно да се прави актуализация на преброителните участъци и контролните райони като се използват възможностите за Географските информационни системи.
- Разработване на подробен сравнителен аналитичен доклад за последните 2 преброявания - уроци и бъдещи дейности.
Заради доклада, който е изпратен до Евростат, председателят на НСИ
Ренета Инджова смята, че правителството ще й поиска оставката.
"В експресен порядък се говори, че тя ще бъде реализирана. Бих искала тук на вас да кажа, че с работата си досега в моята страна не съм доказала, че съм подходяща за случаите, в които някой направил нарушение и го скрият набързо и викат той отива на друга работа или напусна по лични причини, не говори за добър морал на управляващите, ако това се случи", каза Инджова пред БНТ.
Според Инджова е имало силна съпротива да се прави доклада до Евростат за преброяването, за да не пострада имиджа на НСИ, но тя твърди, че по регламент сме длъжни сами да оценим преброяването си в срок до 31 март.
По-късно бившият председател на НСИ
Мариана Коцева, която сега е на длъжност в Евростат, отрече да е вярна информацията в доклада
на Статистиката за преброяване 2011 г. и това, че са преброени 200 хил. души повече. Според Коцева цялата информация за преброяването е достъпна на страницата на Статистиката и всеки може да види официалните доклади.
Тя каза още, че Евростат наистина очаква до 1 април доклад от България, но той не е този, който се коментира днес, а професионален доклад за качеството на данните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!