Б ългарският хелзинкски комитет (БХК) разпространи отворено писмо до служебния министър на здравеопазването Мирослав Ненков, в което настоява да бъде отменена заповед на бившия министър Таня Андреева, с която според авторите на писмото се цели да бъде изкуствено повлияно на статистиката за детската смъртност у нас.
Писмото е подписано от фондация “Макове за Мери”, Български хелзинкски комитет, фондация “Нашите недоносени деца”, фондация за достъп до права - ФАР, Асоциация на българските акушерки - АБА, сдружение “Естествено”, сдружение “Родилница”, фондация "Български център за джендър изследвания", сдружение “Асоциация Деметра”, Асоциация на българските дули - АБД, и от Делян Недев, задочен докторант и хоноруван преподавател по гражданско право в УНСС.
Според тези организации това решение на вече бившия министър създава предпоставки за злоупотреби с грижите за недоносените новородени и е в ущърб на техните родители.
На 21 юли тази година д-р Андреева е взела решение за промяна на промяна на границата между раждане и аборт. Досега в стандарта по акушерство и гинекология за живородено дете се смяташе такова над 600 г и/или над 22 гестационна седмица (г.с.), а по новия стандарт критерият се променя на над 800 грама или 26 г.с.
Този стандарт не е консултиран с професионалната общност и НПО сектора и предизвиква серия аргументирани негативни реакции, се казва в писмото.
В него се припомня, че в България годишно се раждат поне 6000 недоносени бебета – около 10% от всички родени деца; в това число и около 600 мъртвородени бебета. Вместо да се започне сериозен разговор и да се търсят решения за причините за преждевременното раждане, изглежда държавата е решила да замаскира проблема, като промени дефиницията му, пишат от организациите.
С вдигане на границата между аборт и раждане административно се намалява процентът на иначе високата детска смъртност в България.
След въвеждането на промените много смъртни случаи няма да бъдат отразени, тъй като ще се водят аборт, а не раждане.
В “мотивите” към Наредба № 12 мотивация за тези промени липсва, което е в несъответствие със Закона за нормативните актове, а публично обсъждане на казуса не е имало, пише в писмото.
Завишаването на критериите за жизнеспособност изглежда произволно и нелогично – още повече имайки предвид, че поради напредъка на медицината в цяла Европа критериите константно спадат или поне са стационирани, но със сигурност никъде не се покачват,
се казва още в него. Повишаването на тези критерии говори за пораженческо отстъпление на държавата от нейния дълг към гражданите, и за придаване на фатално ниска стойност на живота и човешкото, смятат подписалите писмото.
Според тях това послание към медицинската и гражданската общност на България създава възможност за реални злоупотреби в грижата за децата, родени с екстремно ниско тегло и висока степен на недоносеност, катo например ненавременно и неефективно предоставяне на реанимация и интензивни неонатологични грижи поради икономически, социологически, административни или инфраструктурни съображения.
Освен това завишаването на критериите за разграничаване между аборт и раждане е в ущърб на родителите на недоносените деца, ако те починат до третия ден от раждането.
В случаите, които се приемат за “аборт”, детето се третира като биологичен отпадък, който се унищожава в болницата, а родителите не могат да погребат
От няколко години неправителствени организации се борят да променят нехуманната практика, според която мъртвородените бебета в България се третират като биологични отпадъци и се изгарят заедно с болничните боклуци, като родителите им нямат правото да ги погребат.
Проектът за промяна на Закона за гражданската регистрация, който ще позволи погребването на мъртвородените бебета, мина обществено обсъждане и в момента чака разглеждане от Министерски съвет, припомня писмото.
От организациите призовават министър Мирослав Ненков като минимум да възстанови старите критерии
или поне да ги коригира на 600 грама и 24 г.с., аналогично на нормативната уредба в повечето европейски държави, както и да отпадне изискването за тридневна преживяемост преди гражданската регистрация на живородените бебета с екстремно ниско тегло.
В допълнение НПО-тата препоръчват бързо започване на серия консултации с професионалната общност и НПО сектора, за да може да се осигури най-добрият подход при решаване на този въпрос.
"Завишаването на критериите за разграничаване между аборт и раждане е една гигантстка крачка назад. Колкото по-завишени са критериите, толкова по-ниска е стойността на живота", се казва още в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!