Д есетте години на България в ЕС са донесли икономически просперитет и стабилност. Това гласят изводите в доклад на Центъра за либерални стратегии, оповестен днес.
Членството на България е допринесло за повишаването на покупателната способност и е причината международната финанасова криза от 2009г. да не се отрази сериозно на страната. Икономическият растеж от 2007 насам може да се сравнява с този през началото на 50-те. Сравнението е интересно, тъй като тогава тече индустриализация в плановата икономика, а днешните пазарни пазарни механизми не са налични.
Програмният директор на неправителствената организация Георги Ганев, цитиран от Economic.bg, обясни, че от 1999 до присъединяването ни през 2007г. покупателната способност на населението нараства от 27 до 40,8% от средното за ЕС. През 2016г. дялът вече е 48,1%.
България е най-добра в света заради ...
Кои са петте най-бедни държави в света
Достъпът до европейския пазар, който е изключително взискателен е причината родното производство да стане по-иновативно и конкуретноспособно.
"За да се състезават, българските компании трябва да се начуат как да задоволяват този пазад, да използват нови технологии и така да стават по-добри, отколкото са били", коментира Ганев.
Икономистът изтъкна и всичките инфраструктурни подобрения в България, реализирани с европейски средства.
Докладът отчита също, че за момента страната ни не е достатъчно привлекателна за чуждите инвестици, които могат да дойдат от Европа.
Просперитет, но не за всички
Статистиката показва, че съвсем не всички граждани на България са усетили благоденствието, икономическия растеж и стабилността от членството в ЕС.
България остава най-бедната страна в Евросъюза, а около 34% от населението трябва да се справя със "сериозни материални лишения", по европейските критерии. Средният дял за целият ЕС е 8%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!