Б лизо една четвърт от софийските бездомници имат висше образование. Това показват данните на сдружение "Градски номади", цитирани от Нова ТВ.
Според неправителствени организации, броят на хората без дом у нас е десетки хиляди. Сред тях - учители, художници, инженери.
Преди време Христо Веселинов работи като видеотехник. "20 години имам стаж само в Националната телевизия”, разказа той. След имотен спор с брат си, днес той живее в парка "Заимов".
Целият ми багаж е в един сак, споделя Валентин Ставриев. По време на социализма той работи като управител на магазин, а след идването на демокрацията е търговец. Днес нощува под мост.
Екип на Нова се срещна с Христо и Валентин докато чакаха да получат топъл обяд. Всеки ден за стотици бездомни, това е единственият начин да се нахранят.
"Имаме инженери, които са участвали в направата на мавзолея, имаме архитекти, имаме доцент по философските науки, който е работил в Американския университет”, разказа Анна Атанасова, координатор на проекта "Милосърдие на улицата".
За Елеонор Генова и Миа Агова от сдружение "Градски номади" хората без дом не са просто натрапници в парка. "Има наистина всякакви хора, просто никой не е имунизиран срещу лош късмет", коментира Елеонор. И все пак – най-често, това се случва на мъже на възраст между 50 и 60 години, разведени.
"Обикновено те са жертви на жилищна измама, на семейни проблем", твърди Миа.
Затова сдружението готви редица стъпки в помощ на бездомниците. Първата от тях е създаването на мобилни бани. „В душата на бездомника се крие голямата болка. Те се чувстват отхвърлени от обществото, чувстват се нежелани. В очите им се крие мечтата, желанието, надеждата да започнат отначало и това, че утрешният ден няма да бъде като днешния”, смята Миа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!