З неполският епископ Йоан и Мелнишкият епископ Серафим са двамата кандидати за Варненски и Великопреславски митрополит.
Около това решение се обединиха днес чрез таен вот епархийските избиратели в морския град.
Епископ Йоан получи 22 гласа, а епископ Серафим - 19 гласа.
Окончателния избор кой от двамата да заеме овдовелия митрополитски престол във Варна ще направи Светият синод.
Знеполски епископ Йоан (Иво Михов Иванов) е роден на 13 февруари 1969 г. в Ямбол. Завършва средното си образование в родния си град. От 1991 до 1993 г. учи в паралелния двугодишен курс на Софийската духовна семинария "Св. Иван Рилски". След това завършва Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". По-късно специализира в Московската духовна академия "Св. Сергий Радонежки" и защитава кандидатска дисертация в на тема "Учение о покаянии по творениям св. Тихона Задонского". Получената от него научна степен "кандидат на богословието" се равнява у нас на "доктор на богословието".
На 1 юли 1998 г. постъпва като послушник в Кокалянския манастир "Св. Архангел Михаил" с духовен старец игумена на манастира архимандрит Назарий, който почина през 2011 г. Там е постриган за монах на 6 ноември 1998 г. от Макариополски епископ Гавриил (тогава викарий на Софийския митрополит, а днес Ловчански митрополит), а под мантия го води духовният му старец архим. Назарий. На 24 април 1999 г. е възведен в йеродяконски чин от Макариополски еп. Гавриил в манастира "Св. Петка" в с. Клисура, община Банкя, София, а на 26.4.1999 г. е ръкоположен в йеромонашески чин в столичния катедрален храм "Св. Неделя" отново от еп. Гавриил. От 1 април 2002 г. приема назначение за протосингел на Софийска митрополия.
На 28 април 2002 г. Българският патриарх и Софийски митрополит Максим го въздига в архимандритско достойнство в столичния храм "Св. Седмочисленици". На 18 март 2007 г. по решение на Светия Синод е хиротонисан за епископ с титлата Знеполски в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и поема поста викарий на Софийския митрополит. От тогава е пръв помощник на патриарх Максим, а сега и на патриарх Неофит, в качеството им на Софийски митрополит в управлението на епархията.
Мелнишки епископ Серафим е роден на 4 юли1974 г. в с. Зорница, обл. Бургас със светското име Динко Желязков Динков. Средното си образование завършва в Математическата гимназия в гр. Ямбол през 1992 г. Завършва висше образование в Лесотехническия университет – София, специалност "Ландшафтна архитектура" през 1997 г., а през 2011 г. - Богословския факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски".
През 1997 г. постъпва като послушник в манастира "Св. Георги", гр. Хаджидимово, Неврокопска епархия. От януари 1999 г. до септември.1999 г. отбива военната си служба. На 18 ноември 2000 г. е постриган за монах в манастира "Св. Георги", гр. Хаджидимово, от Неврокопския митрополит Натанаил. Същият го ръкополага за йеродякон на 19 ноември 2000 г. и за йеромонах - на 20 декември 2000 г. Като йеродякон и йеромонах изпълнява различни послушания в манастира, обслужва и близки към манастира енории. За усърдното си служение е отличен като архимандрит на 1 юли 2006 г. От септември 2008 г. архим. Серафим е назначен за игумен на Роженския манастир. На 18 декември 2011 г. е хиротонисан за епископ с титлата "Мелнишки" в ПКСХП "Св. Александър Невски" и е определен за викарий на Неврокопския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес. Епархийският избор за митрополит е с тайно гласоподаване.
Ако на своето заседание на 21 декември Светия Синод счете този избор за каноничен и го утвърди, на 22 декември ще се проведе т.нар. Каноничен избор, когато от двамата епархийски избраници митрополитите от Светия Синод ще изберат един и ще го утвърдят окончателно за Варненски и Великопреславски митрополит. Каноничният избор е явен. При него митрополитите от Светия Синод собственоръчно изписват името на своя избраник и се подписват. Това те правят върху Светия Престол, върху отворено св. Евангелие на текста на Възкресното четиво в символ на новия възроден и обновен живот, който започва за епархията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!