Е кип на Нова ТВ разкри съществуването на нелегални ислямски пансиони за малолетни и непълнолетни деца от бедни семейства в няколко български града, където преподават действащи имами и ходжи.
В понеделник репортерите Вероника Димитрова и Тина Ивайлова разказаха за пансиона в Айтос, но такъв пансион действа и в Исперих.
Той се намира
в къща на метри от полицията и общината.
Отвън никой не може да предположи какво точно се случва зад стените на сградата. Условията са идентични – децата могат да спят, да се хранят и да учат там, без да плащат. Впоследствие те могат да продължат да се учат в Турция. Това разказва пред журналистите под прикритие Хамди Нурула – зам.-председател в общинския съвет в Исперих, който отговаря за наставяването в пансиона.
Той е управител на ислямски пансион в разградското село Делчево, санкциониран преди години от Агенцията за закрила на детето.
Екипът на телевизията се е свързал с Нурула по телефона. Първоначално мъжът твърди, че в района на Разград и Исперих няма пансиони, но впоследствие сам търси репортерите под прикритие, за да предложи място в такъв ислямски пансион от средата на август.
Месец след първата среща подставеното лице на екипа отива на втора, вече за да види пансиона. Присъства и един от ходжите преподаватели.
Става ясно, че
парите за пансиона идват от София.
След като екипът се представя официално на Нурула, който до тогава рекламира безплатното училище, мъжът отрича да има нещо общо с пансиона и обяснява, че трябва да се обърнем към мюфтийството в Разград.
Районният мюфтия на Разград обаче, очаквано, също казва, че не знае нищо.
От главното мюфтийство обясниха, че ще им е нужно време, за да проверят дали този имот в Исперих е техен, дали вътре се провеждат курсове по Коран и законно ли е това. Тепърва ще търсят истината и от Агенцията за закрила на детето.
През годините от Агенцията са правили подобни проверки и са установявали десетки подобни общежития без лиценз, но за последните случаи разбират от Нова ТВ. Тепърва ще проверяват защо тези деца не живеят при семействата си, какво точно изучават и ходят ли на светско училище. По случая работи и ДАНС.
В студиото председателят на Висшия мюсюлмански съвет Недим Генджев заяви, че не е вярно, че Главното мюфтийство не знае за пансионите, напротив,
„те се разкриват с разрешението на Мюфтийството“.
Той показа и цяла папка със сдружения, регистрирани с удостоверение на главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи, за които Съветът е направил постъпки да бъдат закрити.
Има Агенция за закрила на детето, тези пансиони трябва да имат лиценз. Никой не знае какво се преподава там. Съгласно догматиката Коран трябва да се преподава в джамия от законния имам. „Не може дошъл някакъв от Турция, не го знаем кой е и какъв е, дали знае Корана, дали е завършил някакво педагогическо образование и изведнъж да събере 20 деца, да ги затвори и да ги обучава на Коран“.
Директорът на Дирекция „Вероизповедания“ Емил Велинов призова да не се ескалира напрежението. Той каза, че има доста подобни случаи, не само с мюсюлманското вероизповедание, и за предишни случаи е била сезирана прокуратурата. Велинов призна, че с конкретните два случая – в Айтос и Исперих, не са били запознати.
Той каза още, че след първите сигнали за такива домове през 2010-12 г. и след наложен натиск Главното мюфтийство е изпратило утвърдена програма за подобни пансиони, макар че децата от там вече са изведени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!