Светият синод на Българската православна църква (BG-Patriarshia.bg) уволни един от владиците си, с което докара църквата до ръба на ново разцепление, пише в. "Труд".
Уволнението стана възможно, след като на 1 декември българските митрополити приели наредба, даваща право на синода да уволнява всеки един от тях.
Едно от основанията за освобождаване от длъжност е ако даден архиерей не живее в епархията си повече от година в рамките на двегодишен период.
На същото
заседание
веднага след приемане на наредбата, синодът подписал оставката на Западноевропейския митрополит Симеон.
Неговото официално административно седалище е в Берлин, за да надзирава всички български църковни енории в Западна Европа. Той обаче от няколко години е болен и за дълги периоди се лекува в САЩ.
Заради непрекъснатите си отсъствия преди 4 години митрополит Симеон подал оставка, но по-късно я оттеглил. Наскоро той предложил на "колегите си" за временен владика да бъде назначен неговият викарий епископ Тихон.
Според източници, близки до синодалната палата, с освобождаването на дядо Симеон владиците искали да се отърват и от митрополит Тихон, когото недолюбвали заради "топлите" му връзки с католическата църква.
Гневът им прелял, след като на 21 октомври агенция АФП пусна снимка на дядо Тихон, който братски се здрависва с папа Бенедикт XVI на площад "Св. Петър" в Рим.
Синодът назначил за временен настойник на Западноевропейската епархия Старозагорския митрополит Галактион, който в шестмесечен срок трябва да проведе избори за нов владика.
Отговорът на
уволнения владика
Симеон не закъсня. Във факс до патриарх Максим той заявява, че не приема решението на Синода, защото е "напълно незаконно и от църковна, и от гражданскоправна гледна точка".
Негово високопреосвещенство се позовава на правото си в църковния устав да посочи свой заместник.
"Ако Св. Синод не благоразсъди и не отмени това свое решение, своевременно ще бъдем принудени да предприемем действия в своя защита, като уведомим всички сестри православни църкви за това безобразие. И ако е необходимо, ще сезираме всички необходими граждански институции в Европейската общност, както и Съда по правата на човека в Страсбург", заключава митрополит Симеон в писмото си, публикувано в сайта за Двери.бг.
Скандалът вече
отеквал
в цяла Западна Европа, където има български свещеници и енориаши, разказали пред "Труд" източници от Синода.
Вчера в Министерския съвет са пристигнали факсове от 19 църковни общини от епархията на дядо Симеон, които настоявали уволнението да се отмени.
Неслучайно призивите пристигали в изпълнителната власт, нашата диаспора се надявала на намеса от страна на премиера Бойко Борисов, пише "Труд".
Във факсовете недвусмислено се намеквало, че ако обстоятелствата не се променят, ще бъде свикан епархийски събор, който нищо чудно да обяви Западноевропейската епархия за Независима българска западноевропейска православна църква, която да се отдели от лоното на Българската православна църква.
Неофициално
български свещеници в Западна Европа
заявяват, че и досега
не са чувствали по никакъв начин принадлежността си към синода в София
"Свързват се с нас само за да ни пратят патриаршеското послание за Великден", възнегодува един от отците.
Единствената финансова подкрепа, която получавали от България, била месечната издръжка от правителствената дирекция "Вероизповедания" в размер на 500 евро на църковна община.
Парите стигали да се покрият режийните в жилището на свещеника и в храма. А енориашите обикновено събирали средства за скромните възнаграждения на свещенослужителите.
Свещеници коментирали, че намирали далеч по-голяма подкрепа от католическата църква, която ги пускала да служат в своите храмове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!