"Ню Йорк Таймс" за Св. Синод и Държавна сигурност
"Ню Йорк Таймс" за Св. Синод и Държавна сигурност   
Източник: БГНЕС - архив
5

Интронизацията му за патриарх на България, духовен лидер на милиони православни вярващи в страната, трябваше да предизвика гордост и морално обединение в бедната държаваа, изправена пред вакуум в политическото ръководство и повсеместни икономически проблеми.

Вместо това ръкополагането на Негово Високопреосвещенство Неофит миналия месец на церемония с византийски блясък, отново напомни, че

България никога не се е отърсвала истински

от наследството на 40-годишното строго комунистическо управление и от всички двулични действия, свързани с него, пише Матю Брунуасър в статия във вестник "Ню Йорк Таймс" (nytimes.com), озаглавена "Българските несвещени съюзи"

България е изправена пред нови сътресения от средата на февруари, когато избухнаха национални протести заради увеличаването на цената на тока. Правителството подаде оставка, за да предотврати нови кръвопролития.

Но тази седмица беше обявен национален траур заради смъртта на един протестиращ - Пламен Горанов, който се самозапали пред сградата на общината в родния си град Варна.

Църквата не изигра никаква роля за помиряване на неспокойната страна. Подобно на 11 от 14-те митрополити в управляващия синод на Българската православна църква, Неофит има досие, документиращо или намекващо за сътрудничеството му с влиятелната тайна полиция по времето на комунизма.

Данните за сътрудничество, за което църквата така и не се извини,

бяха очаквани, но броят на замесените архиепископи, когато държавна комисия отвори досиетата на църковните лидери през януари 2012 г. "надмина всички очаквания", отбелязва Момчил Методиев, историк, който изследва църквата по времето на комунизма.

В сравнение с досието от 30 папки на Западноевропейския митрополит Симеон, досието на Неофит от 16 страници е тънко. Макар то да съдържа само предложение на властите за вербуването му като агент и негативна оценка за годността му за работа в Държавна сигурност, разкритието повдигна тежки въпроси дали по-уличаващи документи не са били скрити.

Подобни въпроси стоят без отговор повече от 20 години след комунизма, илюстрирайки обърканата връзка на българите с миналото.

Ден след падането на Берлинската стена през ноември 1989 г. комунистическият диктатор Тодор Живков, който управлява от 1954 г.,беше свален, но не с народен бунт, а чрез дворцов преврат. Политиката зад този акт остава неясна, което означава, че отстраняването му продължава да поражда спорове.

Малцина българи могат да кажат думата "демокрация" без ирония или горчивина, защото макар да спечелиха свобода и страната им да се присъедини към НАТО И ЕС, тя остана бедна и неразвита с малцина богаташи, повечето от които създадени чрез капитализъм, запазен за късметлиите, често свързан с организираната престъпност.

И макар Държавна сигурност официално да беше разформирована, нейните служители запазиха влияние, допринасяйки за липсата на яснота и дебат за миналото.

Много бивши агенти влязоха в частния бизнес и наемаха състезатели по борба със здрави мускули.

Техните мрежи, много от които криминални, постепенно завзеха голяма част от законната икономика на България, помагайки страната да стане известна със своята корумпираност, казва Филип Гунев, експерт по корупцията в Центъра за изследване на демокрацията в София.

Църквата също не се изправи пред миналото си. "Също както хората казват, че страната ни е в "държавен плен" на престъпници и олигарси, установили контрол върху държавата, така църквата е в състояние на "държавен плен" от митрополити, свързани с полицията на Държавна сигурност", казва Гунев.

Църквата опровергава това като например планира да канонизира мъченици от ерата на комунизма в идните две години, като направи светци няколко души, загинали или хвърлени в затвора заради вярата си сред хилядите вярващи, които са били преследвани.

"Можем да очакваме, че ще затворим страницата на комунистическото ни наследство с този много символичен акт", казва Десислава Панайотова от културния отдел на Светия синод.
Но за възстановяването на позицията на църквата като морален стожер във все по-светското общество ще е необходимо нещо повече от канонизирането.

След държавата църквата е вторият най-голям земевладелец в страната,

което я прави привлекателна мишена за криминалните групировки. Според наблюдателите със слабото си управление и непрозрачни институции – църквата например няма говорител за медиите - тя остава встрани от всякакви усилия на държавата да изчисти корупцията.

Докато много исторически църкви и манастири се рушат заради занемаряване, българските медии публикуват множество шокиращи информации за луксозни коли, скъпи часовници, тъмни сделки за земи и връзки със съмнителни бизнесмени на представители на църквата.

Митрополитът на Стара Загора Галактион, опонент на Неофит в избора на патриарх, удостои с почетно църковно звание богат спонсор - Слави Бинев, бивш шампион по таекуондо и собственик на охранителна фирма, който сега е и член на Европейския парламент.

В публикувана в "Уикилийкс" грама на американското посолство в София от 2005 г. Бинев е определен като лидер на групировка, чиято "криминална дейност включва проституция, наркотици и трафик на крадени автомобили". В отговор Бинев заяви пред български вестник, че не се притеснява, че е включен в списък с хора, които били "цветът" на българския бизнес в прехода след комунизма.

Пловдивският митрополит Николай удостои със същата църковна титла Петър Манджуков, международен търговец на оръжие, а преди време съобщи, че планира да продаде часовника си "Ролекс", за да плати сметка за ток на църква в диоцеза си, явно с надеждата да успокои обществения гняв както заради богатствата на църквата, така и заради повишаващата се цена на тока, разпалила протестите.

Църквата е обвинявана още, че дава на свещениците пари в брой, за да избегне плащането на осигуровки и данъци.

Едно огромно предизвикателство е оздравяването на посткомунистическия разкол от 1992 г., когато свещеници, противопоставящи се на комунизма, създадоха собствен синод.
Последваха грозни спорове за имотите на църквата, стигна се дори до физически побои. Полицията беше извикана при една особено ожесточена битка за фабрика за производство на църковни свещи, голям източник на доходи.

Историкът Методиев, който се определя като антикомунист, направил изненадващо откритие по време на изследване на досиета на тайната полиция. "Лидерите на схизматичния синод в действителност са били най-близките съюзници на Комунистическата партия в синода по времето на комунизма", казва той.

Един архиепископ, за когото е известно, че е изпълнявал заповеди на Държавна сигурност - Врачанският митрополит Калиник, днес продължава да е част от Синода.

Методиев уверява, че свещениците с връзки с Държавна сигурност, особено наетите като млади информатори през 70-те и 80-те години на миналия век, сега са влиятелни и на практика превръщат Синода в институцията с най-много служители на тайната полиция, дори повече отколкото по времето на комунизма.

"Самата идея за меритокрация се провали. Сега хората са свикнали да развиват кариерата си чрез връзки. Това е един от най-вредните дългосрочни резултати от властта на Държавна сигурност", казва Момчил Методиев.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел изпраща делегация за преговори с „Хамас“ в Доха

Израел изпраща делегация за преговори с „Хамас“ в Доха

Свят Преди 55 минути

Новината дойде след новата размяна на израелски заложници в Газа за палестинци, държани в затвори в Израел

Иран е готов да преговаря със САЩ, но не под „максимален натиск“

Иран е готов да преговаря със САЩ, но не под „максимален натиск“

Свят Преди 1 час

Това вече няма да бъдат преговори, а по-скоро форма на капитулация, каза ръководителят на иранската дипломация

<p>Инцидент с автомобила, в който е пътувал&nbsp;Вучич</p>

Инцидент с автомобила, в който е пътувал сръбският президент Александър Вучич

Свят Преди 3 часа

Той се е случил по пътя към село Мокрина в община Кикинда

Зафиров: БСП ще има заместник-министри в три ведомства

Зафиров: БСП ще има заместник-министри в три ведомства

България Преди 3 часа

Назначаването им върви успоредно с работата по бюджета за 2025 г. и с тази по управленската програма, отбеляза той

<p>Сигнал: Дефектен инсулин повишава нивата на кръвната захар</p>

Сигнал до NOVA: Дефектен инсулин повишава нивата на кръвната захар

България Преди 3 часа

По казуса работи ИАЛ, съобщиха от здравното министерство

<p>Екипът на&nbsp;Бакалова: Тя не е изразявала политически пристрастия в кампанията на МВнР</p>

Екипът на Мария Бакалова: Тя не е изразявала политически пристрастия публично в кампанията на МВнР

България Преди 3 часа

Становището е „по повод публично представената информация”

Руски подводен кабел е бил повреден в Балтийско море

Руски подводен кабел е бил повреден в Балтийско море

Свят Преди 4 часа

Това съобщи финландската брегова охрана

Заради земетресенията: Училищата в Санторини и близките острови остават затворени до 14 февруари

Заради земетресенията: Училищата в Санторини и близките острови остават затворени до 14 февруари

Свят Преди 4 часа

В събота преди обяд бяха регистрирани серия от земетресения

Съдът: Правомощие на МВР е да качва и снема от издирване в Интерпол лица в досъдебно производство

Съдът: Правомощие на МВР е да качва и снема от издирване в Интерпол лица в досъдебно производство

България Преди 5 часа

От СГС посочват, че не контролират работата на ведомството и не могат да му дават указания в тази насока

150 кг сексуални стимуланти бяха конфискувани в района на "Дунав мост" 2

150 кг сексуални стимуланти бяха конфискувани в района на "Дунав мост" 2

България Преди 5 часа

Водачът е представил три комплекта товарителници за стока, предназначена за Полша и Унгария

<p>Българската лична карта - най-добрата в Европа</p>

Отличиха българската лична карта като най-добрата в Европа

България Преди 5 часа

Журито на престижен международен форум оцени модерния ѝ дизайн, както и най-съвременните защити, вградени в нея

Снимката е илюстративна

Златна река от токсични отпадъци се излива от смъртоносна минна катастрофа в Южна Африка

Любопитно Преди 5 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Технически проблем затруднява движението на камиони между България и Турция

Технически проблем затруднява движението на камиони между България и Турция

България Преди 6 часа

Уверението на турските власти е, че проблемът ще бъде отстранен възможно най-скоро

Блокадите и протестните шествия в Сърбия продължават (ВИДЕО/СНИМКИ)

Блокадите и протестните шествия в Сърбия продължават (ВИДЕО/СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Група преподаватели и студенти от университета в пък Ниш тръгнаха пеша към Мерошин, където беше планиран митинг под надслов „Няма да мълчим за езика на омразата“

Иранският върховен лидер прие в Техеран ръководството на „Хамас“

Иранският върховен лидер прие в Техеран ръководството на „Хамас“

Свят Преди 7 часа

Палестинските ръководители са в столицата на Иран, за да поздравят Хаменей за годишнината от Иранската революция от 1979 г.