Според този специалист пожарът е бил на малко площ, но гори много маса. Той е убеден, че участието на доброволците е било регулирано заради съществуващия риск за здравето им.
"Според мен имаше
перфектно взаимодействие между пожарникари, горските служби, Българска армия и доброволците.
Като технология пожарната служба ръководи процеса, горските вършат тежката работа с изкопаването на просеките. Днес към обяд можем да кажем, че въобще не може да се открие пламък, димът, който се вижда, е от паднала дървесина", допълни инж. Дамянов.
Както мнозина други, инж. Николай Пиронков, началник на отдел "Опазване на горите", смята, че пожарът е възникнал от човешка дейност и е бил добре планиран.
"Защото нашият достъп до него беше много труден. Този пожар беше тежък, включително и заради това преекспониране, което се получи. На терена изпратихме само горски специалисти заради специфичната среда и трудния достъп до огнището", поясни той.
По информация, представена днес от инж. Стойчо Бялков, през 2001 г. след смерч на територията на "Бистришко бранище" е паднала дървесина около 20 000 куб. метра, която сега е станала огнище на пожара.
Още от 1977 г., когато резерватът е създаден, има въпроси,
дали "Бистришко бранище" може да е резерват,
допълни проф. Пламен Мирчев от Института по горите.
"Площта на резервата е около 1000 хектара, от които са засегнати около 500, задължително условие е да има буферни зони, които географията на терена там не позволява. В биосферния резерват има две масови пътеки, според моето скромно мнение се виждаше, че хора са влизали постоянно", каза още Мирчев.
Той настоява, ако се реши, че статутът на "Бистришко бранище" ще остане същият, трябва да се защитава като биосферен резерват, без да се допускат хора вътре. Задължително е също да има охрана, тъй като "99% казват, че този пожар е бил резултат от човешка дейност".
В същото време коалицията "За да остане природа в България" обяви, че ще се присъедини към днешното гражданското шествие в София "Туристи навред за горите".
От коалицията декларират, че очакват резултатите от следствените действия. Настояват да бъдат разработени подробни планове за действие при пожари в гори в резервати и защитени територии.
Както можеше да се очаква,пожарът предизвика и партийни реакции.
От ДСБ съобщиха, че ще внасят предложение "за допълнителни промени в Закона за горите, както, може би, и в други закони.
Посочват фирмата "Витоша ски", която лиши софиянци от възможността да използват планината в продължение на близо една година.
"Чухме, че и следващата година могат да не работят лифтовете на Витоша. ДСБ считат, че един закон, за да защити интересите на българските граждани, каквото е неговото предназначение, а не интересите на определени олигарси, трябва да гарантира, че гражданите не могат да бъдат рекетирани от олигарси, които са собственици на планинска инфраструктура", каза депутатът Иван Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!