Б ългарските метеоролози работят в първобитни условия и не могат да следят количествата на валежите в реално време.
Това изтъкна шефът на НИМХ-БАН Христо Брънзов в студиото на NOVA.
Цветан Цветанов обвини синоптиците за ада в Бургаско
След бедствието: разруха и безнадеждност
Той отговори на критиките от парламентарния лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов, че властите не са могли да вземат превантивни мерки при наводненията в Бургаска област, тъй като прогнозата за времето е предполагала само жълт код за валежи.
„На 22 октомври сме издали прогноза с жълт код за Западна България. В 20ч. на 23 октомври сме дали оранжев код за 16 области за валежи от 35 до 60 литра на кв. метър за денонощието”, изтъкна Брънзов.
Сред тях е и област Бургас. В 12ч. на обяд на 24 октомври са потвърдени оранжевите кодове за Бургас, Ямбол, Хасково и Кърджали. Това означава още 35 до 60 литра валежи за следващото денонощие в тези области.
Метеорологичната служба дава червен код за Бургаска област сутринта на 25 октомври, след като същата нощ са станали фаталните за 3-ма души наводнения.
„Сравняват ни със службата в САЩ. Ние нямаме автоматични дъждомери, които ни предават какво се случва. Нашите синоптици получават обратна връзка какво реално се случва там веднъж в денонощието. Това става по първобитен начин – по телефона. Работим така от 50 години”, обясни Брънзов.
Когато сутринта на 25 октомври дежурните синоптици са разбрали за реалната обстановка в Бургас, тогава са вдигнали кода за опасност на максималната му червена степен.
Брънзов описа и как точно стават измерванията на количествата дъжд.
В един метален цилиндър се събира дъждовната вода, а после тя се прелива в мензура и се измерва какво е количеството за даденото време, обясни метеорологът.
Впоследствие местният синоптик звъни по телефона на регионалния център на института, откъдето вече по интернет изпращат информацията в София. На човекът на терен, който измерва валежите, се плащат 40 лева на месец.
Шефът на НИМХ уточни, че в момента над 65% от персонала на института, включително дори ръководителите на обсерватории, получава минимална работна заплата.
„Не виждам как да ги мотивирам и с какво”, изтъкна Брънзов.
За сравнение, при измерването на валежите в САЩ работят с автоматични прибори, които показват количествата дъжд в реално време онлайн.
Именно високите предупредителни технологии са спасили животи в община Бургас,
смята кметът Димитър Николов.
В общината има система за предупреждение за наводнения, за която са били похарчени над 1 милион лева.
Предвид огромните щети и човешките жертви на наводненията се появиха критики относно функционирането й.
Николов обаче изтъква, че именно скъпата покупка е спасила хората.
След като дежурния в центъра вижда на уредите опасните стойности на реката, минаваща през село Равнец, кмета бива информиран и започва евакуация.
„За около час и 50 минути са евакуирани 60-70 души”от опасните райони, твърди Николов.
От евакуираните 25 са малки деца, а 15 са били лежащо болни.
Тази система не може да предотврати преливане на реки и скъсване на язовирни стени, но може да даде възможност на дежурните екипи достатъчно ранно предупреждение, за да изведат хората, уточни Николов.
Николов уточни, че в съседната община Камено, където имаше седем скъсани язовирни стени, преляли реки и 3 човешки жертви в различни села, подобна система няма.
Проверки на язовирите в областта са извършени няколко седмици преди бедствието,
заяви Валентин Чиликов от Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.
По неговите думи пропукването на стените на водоемите в Камено е ставало „поетапно във времето” и не е причина за големите приливни вълни.
Според Чиликов трагедията в Бургаско изцяло се дължи на големите количества валежи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!