Ф рагмент от дестилационен съд за производство на ракия е открит при археологически разкопки на Националния исторически музей (НИМ) в крепостта Лютица край Ивайловград, съобщават от музея.
Находката е направена от археолога Филип Петрунов.
Това е вторият дестилационен съд за ракия, откриван в крепостта (първият беше открит през 2011 г.), и третият в България. Първият е открит при разкопки в Дръстър, днешна Силистра.
Всички дестилационни уреди са датирани от X в., посочват от музея.
Както е известно, и в момента се водят спорове кога е измислена ракията. Доскоро
в науката се смяташе, че това е станало едва през XV век.
Археологът проф. Константин Тотев откри преди пет години във Велико Търново фрагмент от чаша от XVI в., в който неизвестен българин се е похвалил, че е пил ракия на църковен празник.
Проф. Николай Овчаров пък публикува оправданието на турския пълководец Лала Шахин пред турския султан, че през 1382 г. не успял да превземе с щурм София.
Лала Шахин се жалва, че София била отбранявана от яки, здрави българи с мустаци, които преди бой пиели ракия и така ставали непобедими.
Тези документи помогнаха на министър Мирослав Найденов да регистрира ракията в Брюксел като български продукт, се посочва в съобщението на НИМ.
От музея обаче отбелязват, че
„ракията сме я измислили поне три века по-рано от XIV в.“
„Докато има ракия, България е непобедима“, казва директорът на НИМ Божидар Димитров, който преди дни също така съобщи, че от чудотворен извор край голямата базилика в Плиска е бликнала вода и чака да се събере, че да окъпе за здраве в нея премиера Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!