Н е е задължително един продукт да съдържа яйца, за да се нарече майонеза. Това обясни в студиото на „Здравей, България” по НоваТВ д-р Камен Николов – дирекция „Контрол на храните” в БАБХ.
„Майонезата спада към емулгираните сосове. Основната съставка, която трябва да съдържа майонезата, е растителното масло – слънчогледово, рапично, царевично, няма значение. В този основен субстрат трябва да се емулгират другите съставки”, обясни д-р Камен Николов.
Как да приготвим домашна майонеза
Пет "вредни" храни, които всъщност могат да са ни от полза
Изненадващите и странни разкрасителни трикове на звездите
В Белгия обаче мазнините в майонезата са около 80%, а в България около 30%, обикновено за сметка на повече въглехидрати от добавеното нишесте или повече вода.
Според Николов рецептата е различна, защото няма запазена марка за този продукт.
„Съществува български държавен стандарт за майонеза от 1987 г. Той е действащ, но е доброволен”, поясни Николов.
По думите му всичко може да бъде наречено майонеза, стига рецептата да отговаря на технологичната документация на производителя. „Ако производителят го е нарекъл майонеза, майонеза е,” коментира за лист хартия Николов.
Той призна, че Българската агенция по безопасност на храните не разглежда съставките на продуктите в съвкупност и не измерва количествата на вложените добавки.
„Това е отговорността на производителя”, посочи Николов. „Това са скъпи изследвания”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!