Мнозинството водещи страни износители в света не успяват в пълна степен да приведат в действие забраната за идващи от чужбина подкупи, се казва в доклад на Трансперънси Интернешънъл, публикуван днес.
Според доклада само четири от общо 36 изследвани страни активно прилагат Конвенцията за борба с подкупите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD), по която са страни.
В други 11 страни е налице умерено прилагане на конвенцията, а в 21 държави, включително и България, то се оценява като слабо или липсващо.
Неравното прилагане застрашава успеха на Конвенцията.
Прилагането от всички страни трябва да бъде ускорено или тя в крайна сметка ще се провали, отбелязва организацията.
"Политическата воля трябва да бъде в центъра на усилията за произнасяне срещу рушветите", заяви изпълнителният директор на Трансперънси Интернешънъл Кобус де Суарт.
"Особено в настоящата световна рецесия, когато бизнесът е изправен пред силен натиск да получи все по-намаляващите поръчки. Ускореното прилагане е необходимо за гарантиране на честна конкуренция".
Било заради остаряло законодателство за борба с подкупите, явното политическо противопоставяне на разследванията, липсата на подходящо финансиране за прокурори или ограничаването на властта на разследващите магистрати, Конвенцията на ОИСР е изправена пред тежки предизвикателства.
Друго основно препятствие е използването на тезата за националната сигурност като причина да не се преследват съдебно подкупите от вън.
Много важно е да потвърдим, че Конвенцията не позволява изключения във връзка с националната сигурност, отбелязва Трансперънси Интернешънъл.
Организацията подчертава, че е окуражително, че Израел и Южна Африка се присъединиха към Конвенцията миналата година, но допълва, че Китай, Индия и Русия също трябва да се присъединят към нея.
В интерес на тези страни е да защитават инвестициите на фирмите си с мерки за борба с рушветите, завършва докладът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!