Категорично няма опасни храни на пазара в навечерието на Великден. Но само при условие че хората пазаруват единствено от регламентирани места, каза в интервю за БНТ директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Йордан Войнов.
"Недобросъвестни търговци се опитват да продават на тротоара, на улицата,
съветвам потребителите да пазаруват само от магазините
На официалните пазари няма проблеми за пазаруване, но тръгва търговия на улицата, която е рискова", предупреди д-р Войнов.
За оцветителите в козунаците, той обясни, че козунакът не е от групата на хлебните изделия. "При козунака след становище на проф. Караджов от Университета по хранителни технологии в Пловдив (Uft-Plovdiv.bg) стана ясно, че наистина могат да се ползват оцветители, но само от рода на каротините, на витамин А, който е естествен оцветител.
Ние изследваме за това нещо и днес ще излязат първите резултати от козунаци, които сме пуснали, заяви Войнов.
До днес били конфискувани 10 кг козунаци,
хванати без документи, които са бракувани и унищожени.
"Засякохме и боя, която става и за яйца, и за козунак, като в нея е посочен оцветителят Е-102, който не може да се ползва при сладкарски изделия. Тази боя е забранена на пазара.
Ако се ползват разрешените оцветители, няма никакъв проблем за здравето на човека. Имаме над 20 изследвания на такива бои, досега няма проблеми. Имаше проблеми само по отношение на етикирането. Потребителите внимателно да четат етикетите", призова директорът на БАБХ.
Той отбеляза, че имат идея от догодина да забранят влагането на естествените оцветители в козунаците, за да не се спекулира с тази тема.
За агнешкото месо
д-р Войнов каза, че има проблеми, макар и по-малко от миналата година.
"Хванахме 17 агнета на Женския пазар, които бяха без никакви документи. Извършва се клане на агнета на нерегламентирани места. Работим съвместно с полицията по всички пътища и магистрали, спират се автомобилите и се проверяват за недобросъвестни търговци на агнета", посочи Йордан Войнов.
Във връзка с размера на яйцата, той подчерта, че това е други трик от страна на търговците.
"Заблуждават с размера на яйцата.
Трудно е да се сбърка размер XL например, трудно е да се сбърка и S размерът. Най-честно стават триковете са с размерите M и L. Абсолютно е забранена да се заблуждава потребителят.
С Комисията за защита на потребителите (КЗП) сме на терена и следим за тези нарушения. Който сгреши, ще си понесе отговорността. Актовете тръгват от 500 лв. нагоре, в зависимост от текстовете, които е нарушил търговецът. На българина, когато му се бръкне в джоба, това му действа отрезвително", заяви д-р Йордан Войнов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!