Предложението последва обвинение от страна на председателя на управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Мирослав Ненчев, който заяви на пресконференция, че в аптеките работят хора, които не са дипломирани фармацевти, а това е незаконно.
Според него в приемното помещение на аптеката, където са разположени козметичните продукти, хранителните добавки и лекарствата без лекарско предписание, трябва да работят само магистър-фармацевти и помощник-фармацевти.
Преди дни от АСА обявиха, че служителите без съответното фармацевтично образование са около 4000 и са наети поради
липса на професионални фармацевти
Според Ненчев обаче фармацевтите и помощник-фармацевтите са около 7000 и са напълно достатъчно, а неквалифицираните консултанти са наети заради по-ниското заплащане на труда им.
Сега от АТА предлагат тези лица да могат да работят, ако в аптеката има изградена самостоятелна зона за продажба на козметика със свободен достъп и обособен отделен вход и изход
Това е самостоятелно работно място с отделна каса за козметика, където клиентите могат да получат компетентна консултация за продуктите и да си ги купят.
Според офертата специализираните консултанти няма да имат достъп до аптечната част, където се продават лекарства по рецепта, по НЗОК или ОТС продукти.
Здравният министър Анна-Мария Борисова не е взела страна по проблема, но е призовала АСА и БФС да намерят компромисно решение по казуса и да предложат на ръководството на министерството единно становище.
Няма да се закриват денонощни аптеки,
както и аптеки, в които липсва естествено осветление, стана ясно още днес.
Според предстоящи промени в наредба на здравното министерство, ако във фармациите няма естествена светлина, изкуственото осветление трябва да е не по-малко от 500 лукса, обясни Мирослав Ненчев.
Аптечните заведения, които не отговарят на това изискване, ще имат едногодишен гратисен период, за да приведат дейността си според нормативната уредба.
Според председателя на БФС замерването на силата на осветлението в аптеката и евентуалната му смяна ще струва около 1000 лева, но това не би трябвало да се отрази на цената на лекарствата и да бъде в ущърб на пациентите.
Всички аптеки ще бъдат длъжни да осигурят и достъп на хора в неравностойно положение, като за някои от тях ще се наложи да разположат парапети и рампи върху тротоарите, които са публична общинска собственост (за което ще трябва разрешение на съответния общински съвет).
Аптеките нямат стимул и интерес да предлагат лекарства по НЗОК,
защото 2/3 от тях се продават без надценка, заяви още пред журналистите Мирослав Ненчев. Друг все още нерешен проблем е забавянето на плащанията на медикаментите от страна на НЗОК.
Аптеките получават парите от здравната каса в рамките на 30 работни дни, а фармацевтите настояват да им се изплащат до 30 календарни дни, както на останалите медицински специалисти, обясни Ненчев.
По думите му забавянето на парите води до невъзможност за навременно разплащане с дистрибуторите на лекарства. Бавят се и плащанията към аптеките от държавния бюджет, които покриват лекарствата на ветерани от войните и военнопострадали.
Едва преди два дни са били изплатени средствата за първите три месеца от годината, даде пример председателят на БФС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!