Н яма да намаляват оценките, ако ученик използва думите „турско робство” в изпита по история.
Ако ученик на изпит по история използва думата „робство” или „иго” вместо „владичество”, например, по тема, свързана с Османската империя, то оценката му няма да бъде намалена.
Това казаха експертите от МОН, които днес представиха програмата и по история за учениците. Поводът – съмнения на родители за коректността на термините.
„В последно време в историческото пространство, аз мисля, че много отдавна затворихме един спор – присъствие, робство или т.н. се наложи един термин, който се използва – владичество. Това е начинът, който най-лесно може да обясни управлението на чужд владетел върху българските земи”, смятат от МОН.
На въпрос защо се използва терминът „християнизация”, вместо „покръстване”, от МОН казаха да не забравяме, че всъщност големият процес е „християнизация“.
„Покръстването също е процес, то е част от него, защото ако покръстването означава приемането на християнската религия, християнизацията означава и превръщането ѝ във вътрешно присъща норма на поведение и един много по-дълъг и по-сложен процес за нас българите. В никакъв случай делото на Св. Св. Кирил и Методий не изчезва”, посочват от МОН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!