У никални карти на българските земи от преди и след разпада на Османската империя, които представят развитието на българската картография след Освобождението, са събрани в изложба по повод отбелязването на Световния ден на географските информационни системи.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА УНИКАЛНИТЕ КАРТИ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Невижданите карти са предоставени от Военно-географска служба и частни колекционери, а инициативата е на неправителствената организация ГИС Алианс.
„Архивните карти на България, представят историческото развитие на картографията и на Военно-географската служба, която е създадена с указ на княз Фердинанд на 27 декември 1891 г.“, разказва офицер Дочо Николов пред Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Основната цел на Военно-географската служба, в която офицер Николов работи, е да снабдява българската армия с географски карти, които служат за нейното военно обучение.
Също така архивите могат да се използват и от всички държавни институции, като се правят различни анализи от тях.
5 факта за Независимостта на България, които вероятно не знаете
Ето как България посрещна 139 години от Освобождението
В годините преди Освобождение, Османската империя не е позволявала на никой да има данни за територията ѝ, за да не попадне в грешните ръце.
В този период единствено чрез териториална карта е можело да се предприемат военни действия.
„Когато започва разпада на империята в края на 17 в. и началото на 18 в., доста картографи успяват да влязат като пътешественици и правят карта на българските земи под османска власт.
Тези карти са били австро-унгарски, по тях е направен план за руско-турската война през 1877 г.“, обясни офицер Николов.
Първите карти на свободна България са правени от руснаци по време на освободителната война.
След това са предоставени на Княжество България за нуждите на новата българската войска и икономика.
Най-голямата съкровищница на България
Историята на един трезор и пазител на миналото на днешните български земи
Експозицията съдържа 18 репродукции на карти в периода от 18-и век до края на 20-и век, в нея са включени и европейски карти на Балканите и Османската империя преди разпада й.
Много от изложените карти са били в частни колекции и не са излагани публично досега.
Изложбата e отворена за всички граждани в Capital Fort на бул. Цариградско Шосе №90 до 17-и ноември. Отбелязването на Световен ГИС Ден 2017 ще продължи с международна конференция на 15-и ноември в София.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!