Изваждането на Стария Несебър от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО (UNESCO.org) не е на дневен ред, по-скоро може да се обсъжда включването му в Списъка на застрашените обекти.
Това каза днес пред репортери Анна Сидоренко от екпертната комисия на ЮНЕСКО, която направи неколкодневен мониторинг на състоянието на града.
Проблемът ще се обсъжда едва след като представим експертния доклад от сегашната мисия и след като България изпрати документацията с мерките, които се взимат за съхраняването на града като културна ценност.
Срокът за представяне на доклада и документите е февруари 2011 г., обясни още Сидоренко.
Тя отбеляза, че само няколко обекта са изключени от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през цялата история на съществуването на организацията.
Изваждането на Несебър от списъка никога не е обсъждано, пък посочи заместник-министърът на културата д-р Тодор Чобанов.
По думите му най-важното заключение на експертите след мониторинга - първи по рода си в България - е, че
няма необратими щети в Стария Несебър като световен паметник на културата,
а комисията ще вземе крайното си решение за града през май.
Чобанов цитира данни на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), според които 50 незаконни постройки имат заповед за събаряне.
Той заяви, че предстои такава заповед да получат още осем, но има и незаконни строежи, за които ще се водят съдебни спорове.
Проблемите могат да се решат само в тясно сътрудничество и единодействие на държавата, местните власти и гражданите на Несебър, пък посочи Сидоренко.
Най-важно е самите хора в Несебър да бъдат убедени в правилността на мерките,
които взимат държавата и общината, отбеляза Нур Акън от мисията на ЮНЕСКО, експерт от ИКОМОС.
По думите на кмета на община Несебър Николай Димитров за първи път има диалог между институциите и местните граждани.
Отделни хора, поддали се на емоциите, говореха за изваждане на Несебър от списъка на ЮНЕСКО.
Иначе несебърци като цяло са разумни хора и осъзнават значението на присъствието на града в списъка - емоциите вече отминаха, обясни Димитров.
Взимаме и конкретни мерки, за да отговаря градът на критериите на ЮНЕСКО, а и на статута си на град-музей, за какъвто е обявен с държавен указ през 1956 г. - общината направи уличка на занаятите, предвиждаме и други мерки, допълни кметът.
Част от мерките е новият проект на Министерството на културата и Министерството на труда и социалната политика по програмата "Човешки ресурси" за създаване на малка местна сувенирна индустрия, съобщи заместник-министър Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!