П ериодично появяващата се криза с ваксините за бебета се дължи на това, че не сключваме дългосрочни договори с доставчиците на ваксини. В момента правим всичко възможно, за да не остане неваксинирано нито едно дете до края на 2014 г., като през следващата седмица ще стане ясно какъв път ще бъде избран. Това заяви служебният министър на здравеопазването Мирослав Ненков на пресконференция в здравното министерство по актуални въпроси от последните дни.
"В началото на 2014 г. се обявява търг от Министерството на здравеопазването, защото ваксините минават отново от Здравната каса към министерството. То обявява търг за петвалентна ваксина, но не се явява нито един кандидат. Търгът пропада и поради неизвестна за мен причина не се минава към директно договаряне, както позволява законът", направи ретроспекция на проблема с липсата на петвалентни ваксини Ненков.
"Променя се имунизационният календар на страната, отваря се нов търг, на който се явява един участник – той спечелва търга, но се оказва, че този доставчик не може да осигури петвалентна ваксина до началото на декември. Същевременно шествалентната ваксина, която може да осигури, не е включена в позитивния лекарствен списък на България", добави той.
Оказва се, че медикаментът, с който разполага доставчикът просто няма как да бъде закупен. "Ситуацията е такава – привидно имаме ваксина, която стои и чака да ни бъде доставена, но де юре не можем да я купим", обясни Ненков. По думите му, в момента се правят всякакви опити, контактува се с всякакви организации, за да може да се осигури ваксина.
"Правим стъпки отново да се промени имунизационният календар. Ако плануваме купуването в по-далечен период, няма да има такива ситуации", коментира той като обясни, че повечето държави сключват тригодишни договори и нямат такъв проблем.
В момента новородените се ваксинират с наличните четиривалентни ваксини, които са предвидени за реваксинация, но резервите се изчерпват и въпросът много бързо трябва да бъде решен, обясни той.
Много е възможно да се премине към директно договаряне,
което Законът за обществените поръчки позволява, обяви Ненков. Търсят се варианти за дарения, отделяне на ваксини от квотата на други страни и други, като в началото на следващата седмица по всяка вероятност здравното министерство ще обяви решението си, обеща Ненков, който в края на срещата с медиите подчерта, че "от един месец не спи, за да реши проблема".
"В началото на нашето управление заварихме пуснати обществени поръчки за 24 млн. лева, като всички те бяха спрени
по две причини. Първо, бяха с безвъзвратно изпуснати срокове и второ - имаше неточности в техническите задания", мотивира се министърът. След разговор с финансовото министерство се оказало, че в МЗ не могат да разчитат на тези 24 млн. лева, което налага съставянето на нов план, който е бил мотивиран пред финансовия министър. "Те изчислиха и ни отпуснаха 11 млн. лева, за които вчера стана ясно. Ще ги реализираме в три направления – линейки, ремонти в психиатрични клиники и някои неотложни дейности", поясни Ненков. Ще бъдат закупени 61 нови линейки, които ще бъдат предоставени на регионалните здравни инспекции (РЗИ). Според Ненков 61 нови автомобила са "и много, и малко", но все пак ще освежат автопарка на РЗИ-тата.
Встъпвайки в длъжност, Ненков е назначил проверка в Националния съвет за цени и реимбурсиране, където са установени нередности и в резултат на това по предложение на служебния министър след решение на МС е сменена доц. Татяна Бенишева от поста на председател. Установени са и нарушения в Националния център по обществено здраве, като по думите на Ненков след проверката той е изпратил писмо с искане за обяснение, но "директорът рязко се е разболял и в момента се надяваме болестта да не е сериозна".
Тече проверка във Фонда за лечение на деца. Извършени са промени в състава на Обществения съвет във фонда, като според Ненков в него влизат изключителни специалисти.
За идеята на НЗОК за мораториум за въвеждане на нови лекарства Ненков заяви, че това би било крайна мярка, която би ограничила разходите на касата. Според него е добър вариант редките заболявания и лекарствата и терапии за сираци да преминат към МЗ, където да се оценява случай по случай, а не да говори за ограничаване. С ресурса на касата в момента и с откриването на нови болници, дейности, пътеки, функции и лекарства в един момент тя просто няма да издържи и това ще означава проблем за всички пациенти, коментира Ненков.
По отношение на лицензите за нови болници той заяви, че спряганата цифра от 30 нови болници е преувеличена. Според министъра режимът за регистриране на нови болници е добър и се минава през сложна процедура, но когато даден инвеститор я премине, здравният министър може единствено да подпише лиценза. От началото на годината 8 нови болници са получили лиценз, а 4 очакват такъв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!