И нтересни находки разкриват археолозите на обекта „Форум Сердика“, разказа пред Vesti.bg д-р Александър Станев. Той е археолог от Музея за история на София и заместник-ръководител на разкопките, започнали през юни тази година.
Участъкът в ъгъла между хотел „Балкан“ и църквата „Света Неделя“
не е проучван никога
защото от Освобождението до наши дни това място винаги е било площад. Периодично тук е отнеман известен пласт от горните нива на земята, поради което сега специалистите засичат римската архитектура на 20 сантиметра под съвременната настилка, обясни Станев.
В търсенето на форума на Сердика, археолозите се натъкват на масивна обществена сграда и широка улица, които според извадените до момента материали са датирани от 3 век и са съществували до 6 или началото на 7-и век. Тези разкрития обаче изключват съществуването на форум на това място.
Форумът на Сердика все още не може да се локализира. Ако се следва формулировката на римското градоустройство обаче, той трябва да се намира в подлеза на църквата „Света Петка“, обясни д-р Станев.
Абсолютно е възможно Сердика да няма форум
тъй като в цяла Тракия проучените до момента римски градове единствено във Филипопол е намерен форум, припомня още д-р Станев. Но принципно форум би следвало да има, тъй като той е част от обществения и религиозния живот на римския град, добавя той.
Въпросната улица е подобна на тези, открити при разкопките пред ЦУМ, каза Станев. Ширината и е около 6 метра, което отговаря на значителен брой пътни участъци, регистрирани до момента на територията на Сердика.
По-впечатляваща по думите му е сградата, чиито зидове в основата са с ширина 1,50-1,70 метра. Това
надвишава почти три пъти стандартната дебелина на зидовете
което предполага, че сградата е носила масивна тежест и е била на два или повече етажа.
Догодина разкопките ще продължат с разкриване на още части от терена, като финалът на цялото проучване е представяне на още един фрагмент от древна Сердика под формата на музей на живо.
След края на разкопките се предвижда да се направи временна консервация на всички открити структури, като това ще продължи поне една година, след което ще започне пълната консервация.
Идеята е
да бъде създаден още един парцел от древна Сердика
който да бъде свързан с архитектурния комплекс на Ларгото и метростанцията. Предполага се, че след приключване на разкопките ще започне постоянната реставрация, която да ги превърне в един общ комплекс, обобщи д-р Станев.
Преди около месец на същото място археолозите откриха керамично гърне с 2976 сребърни монети с общо тегло 13 килограма. Това е най-голямата находка от такъв тип, откривана някога в любимия град на император Константин Велики.
Имането, което
в момента се реставрира, а по-късно ще бъде изложено в Музея на София,
е събирано поне сто години и дори за времето си е имало солидна стойност. Последно то е принадлежало на Селвий Калист, римски гражданин с гръцко фамилно име. За това се съди по издрасканото на стената на съда име.
Най-ранните монети са от времето на император Веспасиан (69-79 г.), а най-късните – на император Комод (177-192 г.). Представени са обаче почти всички императори и техните съпруги, дъщери или сестри от династията на Антонините – Нерва, Траян, Хадриан, Антонин Пий, Сабина, Фаустина Старша, Фаустина Младша, Криспина, Луцила.
Автор: Даниел Димитров
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!