Н овият Русенски митрополит е Стобийският епископ Наум, който беше избран днес с 13 гласа от Светия синод. Другият кандидат - Тивериополският епископ Тихон, не получи нито един глас на избора в синодалния параклис.
Епископ Наум беше досега главен секретар на Светия синод. Той ще заема този пост още няколко месеца, докато се намери подходящ заместник и докато се премести в Русенска епархия.
До избора на Русенския митрополит се стигна, след като досегашният Неофит беше избран на 24 февруари 2013 г. за патриарх и Софийски митрополит.
Преди седмица на епархийските избори Стобийският епископ Наум получи 22 гласа, а Тивериополският епископ Тихон гласуваха 15 от избирателите.
Постъпили жалби след излъчването на двамата кандидати нямаше, а преди ден Синодът счете, че изборът им е изряден.
Митрополитският избор се състоя днес преди обяд в столичния параклис на Светия Синод. Денят за духовенството започна с литургия, а след 10.00 ч. се осъществи и самият избор.
Патриарх Неофит се обърна с няколко думи към присъстващите, след което Негово светейшество и останалите митрополити по старшинство влизоха един по един в олтара на параклиса и върху разтворено Св. Евангелие изписаха името на своя избраник - един от двамата епископи – Наум или Тихон - посочени от епархийските избиратели предната неделя.
Патриархът преброи гласовете - всички те бяха за епископ Наум.
Очаквах новия Русенски митрополит да бъде избран с мнозинство и така се получи, каза пред журналисти патриарх Неофит, след като в приемния салон на Синодалната палата отправи приветствено слово към новия Русенски митрополит Наум.
Попитан дали обаче е очаквал, че изборът ще е с пълно мнозинство - от 13 гласа, Негово светейшество отговори, че "напоследък пълното мнозинство трудно се постига, но радвам се, че тук е налице".
"Трябва да продължа достойно това, което извърши за 20 години в Русенска епархия като митрополит сегашният патриарх Неофит", заяви пред журналисти в приемния салон на Синодалната палата новият Русенски митрополит Наум
Попитан как ще коментира, че днес беше избран с пълно мнозинство от Светия синод - с 13 гласа, митрополит Наум отговори, че "това може би е преценката на Високопреосвещените митрополити, след десетгодишното ми служение покрай тях, за което им изказах благодарност".
"Винаги в трудни и в тежки моменти, в момент на изпитание и патриарх Максим, и сегашният патриарх Неофит, винаги са били до мен и са ми оказвали необходимата братска помощ и подкрепа, и отеческа любов", сподели новият митрополит Наум.
Стобийският епископ Наум (Наум Андонов Димитров) е роден на 19 октомври 1968 г. във Варна. След отбиване на военната си служба през 1989 г. постъпва в паралелния курс на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” при гара Черепиш. През 1994 г. завършва Богословския факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски”. На 22 декември 1990 г. като студент в Богословския факултет е постриган за монах от Браницкия епископ Герасим и под духовното старчество на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил, в манастира „Св. ап. Петър и Павел” в с. Златар, Шуменска духовна околия. На Неделя Православна през 1991 г. е ръкоположен за йеродякон от митрополит Кирил в катедралния храм „Св. Успение Богородично” във Варна. На 26 юли 1992 г. е ръкоположен за йеромонах също от Варненския митрополит в старинния храм „Св. Параскева” във Варна.
От 10.9.1992 г. до 15.7.1996 г. е ефимерий и учител в Пловдивската духовна семинария „Св. Кирил и Методий”, като летните месеци е бил ефимерий в Бачковския манастир. От февруари до май 1997 г. е на специализация в Гърция. От 1 юни 1997 г. е назначен за енорийски свещеник в гр. Велики Преслав, Варненска и Великопреславска епархия. На 20 декември 1998 г. е възведен в архимандритско достойнство от митрополит Кирил в храм „Св. архангел Михаил” във Велики Преслав.
По решение на Св. Синод на БПЦ от 1 април 2004 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод на БПЦ и за председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала, ставропигиалния храм-паметник „Св. Александър Невски”. На 17 март 2007 г. в храм „Св. Александър Невски” е хиротонисан с титлата Стобийски епископ. От 2010 г. е освободен от председателството в "Св. Александър Невски", за да бъде назначен там еп. Тихон. Задълженията си на главен секретар а Св. Синод изпълнява и до днес.
Тивериополският епископ Тихон (Христо Георгиев Иванов) е роден на 26 май 1945 г. в Щутгарт, Германия. Кръстен е в Руската православна църква там. Майка му е германка, а баща му е българин ¬ оперен певец. Завръщат се през 1946 г. в България. През 1959 г. постъпва в Софийската духовна семинария в Черепиш, където негов класен наставник и възпитател е сегашният Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон. Завършва през 1965 г. Отбива военната си служба в трудови войски. През 1967 г. постъпва като студент в Духовната академия, която завършва през 1971 г. с дипломна работа „Единството на Църквата”. Още като студент става един от основателите на хор „Йоан Кукузел”. От 1967 до 1975 г. е иподякон в храм „Св. Александър Невски”. Бил е певец в храм „Св. София”. От 1971г. до 1973 г. е бил технически редактор и коректор на „Църковен вестник” и сп. „Духовна култура”. През 1973 г. до 1975 г. е бил библиотекар на Св. Синод.
През 1977 г. заминава за Федерална република Германия. Там от 1978 г. до 1981 г. учи в средно медицинско училище. След завършването му постъпва в инфекциозното отделение на Катеринин хоспитал в Щутгарт, където работи като фелдшер и досега. От 1980 г. е секретар на тогавашния Главиницки епископ, сега Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон. Монашество приема на 11 ноември 2000 г. Ръкоположен е за дякон от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон на 12 ноември. На 19 ноември е ръкоположен за йеромонах от Негово Високопреосвещенство архиепископ Теофан от Руската православна църква в град Берлин. Възведен е в архимандритско достойнство на 8 юли 2001 г. На 6 юли 2003 г. е ръкоположен за Тивериополски епископ.
Председател е на Църковната община „Св. Кирил и Методий” в Рим в църквата „Св. Викентий и Анастасий”. От юли 2009 г. е управляващ Западно- и Средноевропейска епрахия поради здравословни проблеми на епархийския митрополит Симеон. От 2010 г. е предстоятел на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!