В контекста на преминалите при прогнозиран хаос местни избори и референдум за електронно гласуване за пореден път проличаха проблемите на настоящата ни изборна система и предизвикателствата пред нейното реформиране.
Част от тези проблеми като изборния туризъм, бъркотията в избирателните секции, възможностите за контролиран вот, слабата информираност на гражданите са програмирани в същността на изборното законодателство.
Затова MoveBG (България Може) стана платформа за уменията и творчеството на десетки българи, които създадоха онлайн инструмент за гражданско образование, който обяснява изборната реформа от граждани за граждани.
Така например от Наръчника разбираме, че възможните алтернативи срещу ниската избирателна активност са изчистване на мъртвите души от избирателните списъци, отнемане на изборните права на лица, участвали в търговия на гласове, санкции за партиите, купуващи гласове, задължително гласуване.
Наръчникът е плод на едно колективно и демократично усилие, което включи труда и творчеството на над 50 доброволци с експертиза в различни области.
Политолози, юристи, историци, дизайнери, IT-спе- циалисти са работили в продължение на над половин година под надзора на екипа на MoveBG.
Съдържанието на наръчника е демократично и отворено, за да се допълва и развива от граждани и експерти.
Проектът идентифицира 21 предизвикателства пред изборната ни система и предлага 50 решения с техните плюсове, минуси и приложение.
Проектът не спира до тук. Готви се продължение на Наръчника, което да отговори на променящите се предизвикателства пред изборната ни система.
Ако искате да станете част от интерактивния проект „Наръчник на изборната система” и да смените начина, по който се провеждат избори в България, посетете сайта Еlections.movebg.com и бъдете част от промяната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!