Н ана Гладуиш ще помага на други жени с рак на гърдата, след като самата тя премина през тежката битка с болестта.
Телевизионната водеща разказва за своята инициатива "Една от осем" в сутрешния блок на Нова ТВ "Здравей, България“.
"Предпочитам да казвам, че съм в ремисия, не здрава. За тези от нас, които са чули диагнозата рак, това остава за цял живот. Ставаме по-обрани и смирени“, споделя Нана.
"В този момент се боря, направих пълни изследвания през ноември и се оказа, че съм чиста. Имах нужда да продължа този контакт с хора като мен. Това ми помага и помага и на тях”, казва още телевизионната водеща.
"Всеки има правото да се чувства нормален човек. През каквото и да минаваме, докато сме все още живи, има неща, с които не можем да се преборим – тревоги, комплекси", заяви Нана.
Тя сподели, че държавата отпуска за всяка перука по 100 лева, но невинаги те са достатъчни.
Нана призова всички жени, които имат стари и ненужни за тях перуки, да ги дарят на клуба на фондацията "Една от осем“.
"Има жени с рак на гърдата, които не могат да закупят подходящата за тях перука срещу 100-те лева, които социалното министерство им отпуска. Събраните, благодарение на вас, перуки ще бъдат почистени и грижливо съхранени в клуба на Фонадация "Една от 8" за нуждите на жени с рак на гърдата", се казва на сайта на фондацията.
В този клуб жените ще могат да се събират и да общуват, да разменят съвети и дори да поговорят безплатно с психолога Антонина Топалова, която също е успяла да пребори болестта.
"Диагнозата "рак" не означава смърт. С Нана искаме да обърнем нещата. Три пъти седмично се опитваме да помагаме", казва Топалова, която сега отделя от времето си, за да помага на хората с тази диагноза.
Всеки вторник и петък пък жените в клуба на фондацията ще получават безплатни консултации и грим от професионален гримьор.
Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените по целия свят. Това е и основната причина за смърт от рак сред жените в световен мащаб. Въпреки високите нива на заболеваемостта, в западните страни 89% от жените, диагностицирани с рак на гърдата, са все още живи пет години след диагнозата си, което се дължи на откриване и лечение.
Великобритания и САЩ са с едни от най-високите нива на регистрирани случаи на рак на гърдата. Официалната статистика сочи, че у нас с този тумор е една от 22 жени. За сравнение - в САЩ засегнатите са една на всеки осем жени.
Над половината жени с рак на гърдата у нас не знаят за заболяването си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!