И ма тенденция на намаляване на броя на заболелите от туберкулоза в България. Това сочат предварителните данни на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България, които бяха представени пред журналисти от д-р Тонка Върлева.
През 2013 г. са регистрирани 1938 души заболели от туберкулоза у нас - спрямо 2280 пациенти за 2012 г.
Само за година случаите на болни от туберкулоза в страната са намалели с 15%.
В световен мащаб през 2012 г. от туберкулоза са заболели 8,6 млн. души, а 1,3 милиона са починали, сочат данни на Световната здравна организация (СЗО).
В Украйна и Казахстан заболеваемостта от туберкулоза е над 105 на 100 000 души.
Д-р Върлева подчерта, че общият брой на заболелите в страните от ЕС е над 68 000 души, а най-много случаи на туберкулоза има в Румъния. България пък се нарежда някъде по средата на списъка.
Диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата у нас са безплатни за всички - независимо от здравноосигурителния им статус.
През 2013 г. над 29 000 лица от уязвимите групи са преминали скрининг за риска от туберкулоза. Сред тях са лишените от свобода лица, употребяващи наркотици, бежанци, мигранти, деца на улицата, младежи в риск и представители на ромска общност.
Днес е Световният ден за борба с туберкулозата. По този повод в 29 лечебни заведения по туберкулоза ще се проведат "Дни на отворени врати". През тази година денят се провежда под мотото "Открий, лекувай, излекувай".
Данните показват, че по време на проведените през 2013 г. "Дни на Отворени врати" броят на анкетираните за туберкулоза лица е 5197, като 62 лица са били насочени към лечение, а 267 души са били открити с латентна туберкулозна инфекция и са обхванати с химиопрофилактика.
Намалява броят на децата, които са заразени с туберкулоза у нас,
каза от своя страна д-р Мария Замфирова, държавен експерт в МЗ.
Проф. д-р Петко Минчев, началник Клиника по детска пневмология и фтизиатрия при СБАЛББ "Св. София" ЕАД – гр. София и национален консултант по детска пневмология и фтизиатрия, заяви, че при децата нещата са още по-сложни, когато става дума за туберкулоза. Всяко дете с туберкулоза или съмнения за такава може да бъде диагностицирано. Борбата с туберкулозата не е дело само на специалистите, но и на цялото общество, категоричен е д-р Минчев.
Той открои факта, че туберкулозата не е обикновено инфекциозно заболяване, а много сложно такова. Заболяването протича бавно и не бива да се сравнява с други инфекциозни заболявания. България е единствената страна, която провежда редовна реимунизация против туберкулоза.
В Северозападна България – Монтана, Враца, Видин, София-град и други региони заболеваемостта е над средната в страната, но и там случаите намаляват.
Доц. д-р Донка Стефанова посочи, че заразяването от туберкулоза става много лесно. В повечето пъти пациентите рядко страдат от чиста туберкулоза и тя е съпътствана от други болести.
Лекарите съветват хората, които се лекуват от туберкулоза, да не прекъсват лечението си, тъй като могат да възникнат усложнения.
В Специализираната болница за туберкулоза и белодробни болести в гр. Габрово е изграден Център за палиативни грижи за пациенти, страдащи от туберкулоза. Стаите в центъра са в добри условия, а пациентите се снабдяват с ваучери за храна, която е от голямо значение при болните от туберкулоза.
Специалистите обясниха, че кашлицата е един от симптомите на туберкулоза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!