В края на юни 2013 г. в страната е имало 111 специализирани институции за деца. Броят на отглежданите в тях деца е 1631, като за половин година е намалял с 261 или близо 14 на сто спрямо 31 декември 2012 г.
Това сочи доклад за дейността на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) за 2013 г.
Докладът е публикуван на интернет страницата на Агенцията.
През 2013 г. са закрити 12 дома за деца, лишени от родителска грижа.
Към 31 декември 2013 г. броят на децата над 3-годишна възраст и младежите с увреждания, настанени в 24 дома за деца с увреждания и 31 дома за медико-социални грижи за деца, които е планирано да бъдат изведени от специализираните институции, е 1505.
B качеството си на координиращ орган през 2013 г. ДАЗД е работила по 132 случая за връщане на непридружени българчета и деца-жертви на трафик, завръщащи се от чужбина.
Родителите на близо 60 на сто от тези деца са напуснали България без сигурна работа, доходи и нормални условия на живот.
През 2013 г. от председателя на ДАЗД е предложено на министъра на вътрешните работи за 112 деца да бъде наложена забрана за напускане на територията на страната, изземване на задграничен паспорт и забрана за изваждането на нов до регламентирания двегодишен срок.
"В изпълнение на ангажимента си да следи за спазване правата на детето, както и да осъществява наблюдение и контрол на специализираните институции за отглеждане на деца относно спазването на правата им, през 2103 г. от експертите на ДАЗД са извършени 338 проверки, 229 от които по сигнали на граждани, юридически лица и по самосезиране, 89 планови и 20 повторни за проследяване изпълнението на дадени задължителни предписания", пише в доклада на агенцията.
Резултатите от извършените проверки сочат, че обществото и част от институциите все още не разпознават органите за закрила на детето и техните функции. В образователните институции не се познават и не прилагат нормативните документи в областта на закрила на детето, както и принципите на Етичния кодекс за работа с деца. Не се разпознават добре рисковите фактори и влиянието, което могат да окажат на детето, както и възможните последствия. Не се познава механизмът за взаимодействие в случаите на насилие и деца в риск от насилие, не се разпознават формите на насилие между и над децата, не се предприемат адекватни мерки.
Над 100 000 са приетите позвънявания на денонощната Националната телефонна линия за деца на ДАЗД 116 111 през миналата година. 410 от тях са съдържали информация за деца в риск и са подадени като сигнали на МВР и отделите за закрила на детето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!