Близо денонощие 11-годишната Мария Георгиева, която почина в линейка на път за София в края на май, е била лекувна с грешна диагноза.
Правилната диагноза й е била поставена едва около 22 часа след първия преглед от лекар в "Спешно отделение" и шест часа след хоспитализацията на фона на бързо прогресиращото влошаване на състоянието на детето.
Това става ясно от доклада на Изпълнителна агенция "Медицински одит", съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Установени са редица нарушения при диагностицирането и лечението на детето във видинската болница "Св. Петка".
Изпълнителна агенция "Медицински одит" ще връчи актове за установени административни нарушения на дежурния педиатър, на началника на Детското отделение и на болница "Света Петка".
Предвидени са
тежки санкции за нарушения на медицинските стандарти,
правилата на добрата медицинска практика и организацията на работата, допълниха от пресслужбата на МЗ.
Според доклада освен това работещите в детското отделение не притежават на практика компетентността, която самото отделение има по документи.
Данните от извършената аутопсия сочат като непосредствена причина за смъртта на детето "сърдечна тампонада от перикарден излив". Детето е страдало от тежка двустранна нефросклероза на бъбреците, което е довело до вторична артериална хипертония и сърдечна недостатъчност с ретроградна белодробна хипертония.
Дежурният педиатър не е разчел правилно направената рентгенова снимка на детето и в резултат на това е поставил грешна диагноза.
В случая не е спазен медицински стандарт "Педиатрия" и по-специално "Разчитане на стандартни рентгенографии".
Детето е прието в детско отделение, а дежурният педиатър, който се е запознал с рентгеновата снимка, не е преценил, че състоянието на детето е спешно, решил е, че се касае за диагноза пневмония и не е повикал дежурният рентгенолог веднага, след като снимката е била готова, обясни директорът на Медицинския одит д-р Светлозара Илиева.
Бъбречната недостатъчност и проявите на сърдечна недостатъчност са разпознати и диагностицирани около 22 часа след първия преглед от лекар.
Констатирано е, че е взето решение детето да бъде транспортирано в Националната кардиологична болница
без да е осъществена телефонна консултация с републикански консултанти
и без да е потърсена възможност за осигуряване на специалист, който на място да извърши перикардна пункция. Въпреки че отделението по вътрешни болести има второ ниво на компетентност и би трябвало да извършва такава пункция, тя не е извършена поради липса на нужната квалификация на лекарите за извършване на перикардна пункция при сърдечна тампонада.
Становището на проф. д-р Владимир Пилософ, национален консултант по детска ревмокардиология и председател на Българската асоциация по педиатрия е, че случаят е рядко срещан в медицинската практика. Нито родителите, нито личният лекар на детето са знаели, че то страда от тежко заболяване.
Нашият доклад не може да се ползва за основание за съдебен иск, но родителите имат основание да повдигнат такъв, смята д-р Илиева. Те могат
да се обърнат към съда,
който ще извърши съответните действия, ще възложи на прокуратурата, на следствието да съберат по свои начин нужните доказателства и съдът ще излезе с решението си.
Етичната комисия на Българския лекарски съюз (БЛС) ще излезе със становище
по случая, каза д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.
Проблем при нас е, че нямаме достъп до медицинската документация, защото МЗ или Изпълнителната агенция "Медицински одит" я изземва, посочи д-р Райчинов, уточнявайки, че при последните проверки агенцията предоставя информацията и на БЛС.
След проверката ще бъдат връчени актове за административни нарушения на дежурния педиатър, на началника на детското отделение и на лечебното заведение "Св. Петка".
Комисията, извършила проверката, препоръчва да се намали нивото на компетентност на Детското отделение в болницата от второ на първо ниво поради констатираното неизпълнение на пълния обем дейности, заложени в медицинските стандарти за съответните нива на компетентност. В доклада на комисията се препоръчва и да се назначи междинен одит на Детското отделение, Първо отделение по вътрешни болести и ОАИЛ на болницата с цел ревизиране на дадената им неотдавна акредитационна оценка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!