Б ежанският поток не намалява, а се усилва, заяви пред журналисти министърът на отбраната Ангел Найденов.
"България има своите ангажименти, включително и по отношение на бежанците. Трябва да си даваме сметка, че тук погледът не може да е само формален: че има бежански поток.
Разглеждаме бежанската вълна като
една от основните заплахи за страната ни.
Има рискове, които бежанците носят по отношение на националната сигурност.
Това са рискове от хуманитарна гледна точка, рискове за социално-икономическо напрежение в районите, в които се настаняват бежанците; рискове, свързани със здравната и епидемиологичната обстановка; рискове, свързани с потенциалното инфилтриране сред бежанците на радикални елементи. Тези рискове са отчетени", заяви министърът.
В отговор на въпрос за мнения от страна на "Атака" да се иска вот на недоверие към правителството, защото то не се справяло със ситуацията с бежанците и това било заплаха за националната сигурност, Найденов заяви пред журналисти, че не споделя подобна теза и не мисли, че тя е основателна.
Той призова
да не се нагнетява напрежение около бежанците
и да не се разглеждат единствено заплахите за България, припомняйки отново, че имаме своите международни ангажименти.
На въпрос за "запечатване" на границата, Найденов коментира, че не знае дали в случая може да се говори за това и попита какво точно означава "запечатване".
Можем да затворим границата, възможно е това да се случи, имаме и необходимия ресурс, но това е крайно решение, което в момента не иска изобщо да разглежда, решение, към което не бива да се прибягва, макар че като потенциално решение не може да бъде изключено, заяви той.
Найденов се съгласи, че е логично да се мисли за възможността част от неусвоените средства по еврофондовете да се използват за местни общности, в които има бежански лагери.
Запитан дали смята, че трябва да се се свика Консултативен съвет за национална сигурност предвид ситуацията с бежанците, Найденов каза, че такива разсъждения и аргументи му изглеждат логични, но решението е на президента и по негова преценка винаги може да свика такова заседание.
Министерството на отбраната е предоставило сгради, в които могат да се настанят бежанци, каза още Найденов.
Предоставени са и помощи за тяхното ежедневие - легла, завивки, лекарства, ваксини, мобилна лаборатория за клинични изследвания.
С 307 места е надхвърлен капацитетът
на домовете за настаняване на бежанци в страната, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Общо капацитетът за настаняване в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците и в специализираните домове на МВР е 3050 лица.
Продължава оглеждането и търсенето на подходящ сграден фонд за първоначално приемане и настаняване.
Със съдействието на Българския червен кръст се събират дарения чрез есемес - на кратък номер 1466 за трите мобилни оператора може да се дари 1 лв. Дарение може да се направи и онлайн на сайта на БЧК.
Събраните средства ще бъдат насочени към Националния оперативен щаб.
С тях ще се открият хранителни пунктове,
за да може поне веднъж на ден бежанците да получават топла храна.
Екипи от медицински специалисти извършват медицинското обслужване в пунктовете за първичен прием на бежанци.
Министерството на здравеопазването започва и имунизация на деца бежанци на възраст до 15 години. Към момента няма риск от усложняване на епидемиологичната обстановка.
За периода от 06 ч. на 4 октомври до 6 ч. на 7 октомври на българо-турската граница от служители на ГД "Гранична полиция" са установени общо 361 лица преминали нелегално турско-българската граница. От тях 197 са сирийски граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!