Бежанци от Ирак, Афганистан, Иран и Армения търсят най-често убежище у нас, по данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците, изнесени от представителката му Татяна Вълчанова.
Те са от доклад за 2009 г. на тема "Да бъдеш бежанец. Как живеят бежанците и търсещите убежище в Централна Европа".
Той е изготвен на базата на интервюта с бежанци и търсещи закрила през 2009 г. в България и още шест страни от Централна Европа.
У нас са били интервюирани 166 души, предимно от приемните центрове на Държавната агенция за бежанците в София и Баня и Специалния център за временно настаняване на чужденци в Бусманци.
Общо за миналата година 39 души са получили статут на бежанци. Това е увеличение с 30% в сравнение с 2008 г., когато статут е даден на 27 души.
За 2009 г. в България са получени 853 молби за международна закрила от 47 страни. 307 от търсещите убежище идват от Ирак, 58 - от Афганистан, 50 - от Иран, а 39 пристигат от Армения.
Според Татяна Вълчанова проблем за бежанците у нас е задържането им при влизане в страната, въпреки че търсенето на убежище и международна закрила не е престъпление.
По думите й у нас бежанците са задържани продължително и неправомерно в Центъра за временно настаняване в Бусманци, където чакат между две седмици и един-два месеца да бъдат преместени в т.нар. отворени центрове.
Те трудно намират законна работа, тъй като рядко получават договори.
За да имат право на социални помощи, те трябва да са законно наети на работа или да са регистрирани като безработни поне за девет месеца.
Според Вълчанова със социална помощ от 88 лв. на човек месечно бежанците трудно покриват основните нужди на децата си.
В Центъра в Бусманци търсещите убежище сами трябва да купуват дрехи и храна за тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!